ČLÁNOK
Slovnaft má podľa analytikov predpoklady na zlepšenie vývoja
31. marca 1999

V pondelok zverejnené predbežné výsledky Slovnaftu, podľa ktorých uzavrela spoločnosť minulý rok s hrubým ziskom 909,6 mil. Sk a čistým ziskom 11 mil. Sk, nebudú mať podľa analytikov výrazný vplyv na cenu tejto emisie na slovenskom kapitálovom trhu. Pozitívny vplyv z dlhodobejšieho hľadiska by mohli mať informácie o záujme spoločnosti o vstup zahraničného partnera. „Na Slovensku sme si už zvykli, že ekonomické výsledky firiem nijakým spôsobom neovplyvňujú cenu ich akcií na trhu. Dôvodom je aj skutočnosť, že zahraniční investori sa dlhodobo odvracajú od emerging markets strednej a východnej Európy,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA maklér ČSOB Ján Laluha.
Podľa analytika J&T Securities Jozefa Gašparíka investori dávnejšie predpokladali zhoršenie hospodárenia Slovnaftu za minulý rok, takže tieto očakávania sa už do ceny jeho akcií premietli. Pre terajšiu cenu sú preto podľa neho dôležité predpoklady na tento rok. „Do posledných týždňov to vyzeralo zle, keďže ceny ropy dosahovali viacročné minimá,“ upozornil J. Gašparík. Od začiatku roka však podľa neho vzrástla cena ropy v dolárovom vyjadrení o vyše 35 %, takže Slovnaft musel revalvovať svoje zásoby a preceňovať ich smerom nahor. „Zatiaľ čo Slovnaft stratil podľa odhadov v minulom roku preceňovaním zásob približne 600 mil. Sk, tohtoročný opačný trend mu prinesie mimoriadne výnosy a zlepšenie marže,“ vysvetlil J. Gašparík. Pozitívnymi signálmi pre kurz akcií Slovnaftu by mohlo byť zvýšenie ceny ropy na 17 USD a rozbeh projektu EFPA.
Informácie o potenciálnom strategickom partnerovi sú podľa J. Gašparíkovi ďalšou dobrou správou a znamením, že manažment Slovnaftu pochopil nevyhnutnosť globalizácie. Analytik J&T Securities sa zároveň domnieva, že zahraničný investor sa bude snažiť skúpiť akcie Slovnaftu za cenu nižšiu ako nominálnu. „Zvýšený dopyt po tejto emisii môže z krátkodobého hľadiska prispieť k rastu jej ceny,“ dodal. Rovnaký názor má aj J. Laluha, podľa ktorého trh privíta ochotu Slovintegry vzdať sa majority v Slovnafte v prospech strategického partnera. Tento fakt sa ale prejaví až po vyriešení vzťahov Slovintegry s Fondom národného majetku SR.
Analytik CA IB Ivan Chodák tiež predpokladá pozitívny vplyv správ o prípadnom partnerovi na cenu akcií Slovnaftu, ktorý by mal eliminovať údaje o hospodárskom výsledku. „Razantný pokles zisku sme očakávali. Prevádzkový hospodársky výsledok a tržby utrpeli nízkymi cenami ropy, finančný výsledok ovplyvnila nutná tvorba opravných položiek,“ povedal I. Chodák. Maklér Tatra banky Roman Guderna upozornil na problematickú štruktúru úverového portfólia Slovnaftu. Spoločnosť podľa jeho slov negatívne ovplyvnil fakt, že má väčšinu úverov viazaných na jednu menu – americký dolár. Vzhľadom na minuloročnú nízku úroveň zisku nepredpokladá vyplácanie dividendy a v priebehu nadchádzajúcich dní očakáva aj určitú korekciu ceny akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS