ČLÁNOK
Slovnaft a MOL pocítajú aj s radikálnym zvyšovaním cien
21. marca 2003

Rafinérska spolocnost Slovnaft, a.s., Bratislava bude priebežne sledovat svetové burzy, na ktorých sa obchoduje s ropou a reagovat na vývoj cien. Znamená to, že po štvrtkovom znížení cien benzínu a nafty sa môže v dôsledku situácie na Blízkom východe úroven cien pohonných hmôt kedykolvek radikálne zmenit. „Slovnaft ceny neupravuje v stabilných casových intervaloch, ale podla potreby,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca rafinérie Lubomír Žitnan. Pre slovenského výrobcu ropných produktov je pri cenotvorbe podstatný predovšetkým vývoj cien na ropných burzách v Londýne a Rotterdame, ako aj vývoj kurzu slovenskej koruny voci americkému doláru. Ako Žitnan dodal, je pravdepodobné, že ceny pohonných hmôt sa v najbližších dnoch zvýšia.

Slovnaft Bratislava znížil od štvrtka 20. marca ceny všetkých druhov automobilových benzínov o 0,60 Sk na liter a ceny motorovej nafty o 0,50 Sk na liter. Spolocnost však o tomto kroku rozhodla ešte pred vojenským útokom USA na Irak a reagovala tak na pokles ceny ropy na svetových trhoch v uplynulých dnoch.

Cenu automobilových benzínov o 6 HUF na liter a cenu motorovej nafty o 4 HUF na liter od piatku zníži aj madarská ropná a plynárenská spolocnost MOL, významný akcionár Slovnaftu. Podobne ako rafinérie v ostatných krajinách tým reaguje na pokles cien ropy a ropných produktov z posledných dní. MOL upozornuje, že vývoj ceny ropy a ropných výrobkov na svetových trhoch je velmi neistý. Po piatkovom znížení cien preto MOL pripúšta prudké zvýšenie ceny benzínu a nafty.

Bezprostredne po útoku na Irak padli ceny ropy o viac ako jeden dolár za barel na trojmesacné minimá. Investori totiž dúfajú, že vojna sa skoncí rýchlo a nebude mat výraznejší vplyv na dodávky ropy z Blízkeho východu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS