ČLÁNOK
Slovintegra nemá záujem o kúpu akcií Slovnaftu od FNM
11. februára 2001

Slovintegra ani Slovbena nebudú mať záujem opätovne získať akcie Slovnaftu, ktoré v súčasnosti vlastní Fond národného majetku SR (FNM) a ktoré predstavujú 7,98 % základného imania Slovnaftu. V rozhovore pre agentúru SITA v rámci slávnostného sobotného večera spoločností Slovnaft a MOL to povedal prezident Slovnaftu Slavomír Hatina. „Podľa dohody medzi MOL-om, Slovintegrou a Slovbenou nemôže počas uzatvoreného obdobia, keď trvá opcia pre MOL na získanie majoritného podielu v Slovnafte, žiadna z týchto spoločností kupovať akcie. Pokiaľ by sa zmluva znovu neotvorila a neprerokovala, nič sa nezmení,“ skonštatoval Hatina.

FNM plánuje ponúknuť spomínaných 7,98 % základného imania rafinérie prostredníctvom burzy na predaj vcelku ako jeden balík. Akcie by fond mohol ponúknuť na trh aj spolu s akciami, ktoré má v portfóliu Slovenský plynárenský priemysel, š.p. Podiel plynárov predstavuje 4,5 %. FNM získal 10 % Slovnaftu späť od Slovintegry minulý rok po tom, čo uzavreli dohodu o urovnaní. V privatizácii získali v polovici 90. rokov Slovintegra a Slovbena spolu 56 % akcií Slovnaftu. V súčasnosti po vstupe maďarského MOL do slovenskej rafinérie patria medzi jej významných minoritných akcionárov.

Nová emisia akcií Slovnaftu, ktoré upísal prevažne maďarský MOL, nie je verejne obchodovateľná. Tento stav však podľa S. Hatinu obom spoločnostiam vyhovuje. Podľa prezidenta Slovnaftu bola už ukončená prvá etapa vstupu MOL-u do Slovnaftu, pretože mol podľa dohody získal 36,2 %, pričom podstatnú časť získal cez navýšenie základného imania. „Do spoločnosti tak pritieklo 158 mil. USD, čo posilnilo cash-flow podniku a umožnilo mu razantnejšie sa oddlžovať,“ dodal. V druhej fáze má MOL možnosť získať v Slovnafte majoritu.

Prínos vstupu MOL-u do Slovnaftu vidí Hatina hlavne v myšlienke regionálneho spájania firiem. V prípade regionálneho spojenia dvoch blízkych, vzájomne si konkurujúcich firiem, sa konkurencia medzi nimi stráca, rozširujú sa trhové možnosti ich pôsobenia a konkurencieschopnosť voči ostatným. Takto vytvorený celok sa bude podľa prezidenta Slovnaftu ďalej zväčšovať.

Hatina potvrdil, že Slovnaft sa zúčastní tendra na privatizáciu Transpetrolu. Na privatizáciu, ktorá by mala byť ukončená tento rok, je určených 49 % akcií tohto dominantného prepravcu ropy v SR.

Sobotňajšieho slávnostného večera sa zúčastnil aj predseda predstavenstva firmy mol Hernádi Zsolt a čestnými hosťami boli predsedovia vlád SR a Maďarska Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS