ČLÁNOK
Slovenský priemysel víta navýšenie kompenzácií z Envirofondu, nepovažuje ho však za systémový krok
23. novembra 2021

Oznámenie ministra životného prostredia Jána Budaja o zvýšení kompenzácií z Envirofondu pre slovenské energeticky náročné podniky na 11 mil. eur považuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy za pozitívny krok, avšak stále nie dostatočný. „Ohlásené navýšenie kompenzácií vítame, ale podporu energeticky náročných podnikov z Envirofondu je nevyhnutné riešiť nielen v čase energetickej krízy, ale dlhodobo a systematicky. Zvýšenie na 11 mil. eur nepovažujeme za systémový krok. Predovšetkým treba riešiť efektívne nastavenie legislatívy,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár asociácie Andrej Lasz.

Ako dodal, slovenský priemysel už dlhodobo volá po dodržiavaní zákonom nastaveného mechanizmu kompenzácií. V slovenskej legislatíve sa totiž uvádza, že do priemyslu by sa z Envirofondu malo vrátiť 7,5 % z celkového objemu zdrojov, ktoré doň vkladajú firmy z predaja emisných povoleniek. V tomto roku sa však vrátilo iba niečo vyše 1 %, konkrétne asi 3 mil. eur. „Ak by sa dodržala v zákone uvedená 7,5-percentná hranica, išlo by o sumu vo výške 18 mil. eur,“ zdôraznil Lasz. Zároveň upozornil, že v iných európskych krajinách sa kompenzuje na úrovni viac ako 25 %, čím slovenské priemyselné podniky strácajú konkurencieschopnosť a hrozí im zánik.

Zvyšujúce sa ceny energií, ale aj záujem podnikov o nové inovatívne „zelené“ riešenia vo výrobe sú pritom podľa asociácie dôvodom na efektívnejšie kompenzácie. Tá na na tento problém upozorňuje dlhodobo. „Slovensko má priemyselné fabriky so špičkovými technológiami zameranými na ochranu životného prostredia a znižovanie emisií. Z nášho pohľadu by bolo chybou nezvýšiť kompenzácie z Envirofondu a v súčasnej situácii energeticky náročným výrobcom nedať to, čo im podľa zákona patrí. Ich zánikom by prišli o prácu tisíce slovenských zamestnancov, ale utrpel by aj štát, ktorý by stratil milióny eur vo forme daní,“ myslí si Lasz.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2022

USD 1,135 0,001
CZK 24,347 0,084
GBP 0,836 0,004
HUF 358,190 2,380
CAD 1,421 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS