ČLÁNOK
Slovensko zrejme ponúkne licenciu UMTS spolu s GSM
13. augusta 2001

V snahe prilákať tretieho mobilného operátora, vyhlási slovenská vláda do konca tohto roka tender na pridelenie licencie UMTS spolu s licenciou GSM. V piatok o tom informoval štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR Dušan Faktor.

S cieľom zatraktívniť tender plánuje vláda ponúknuť novému operátorovi tradičnú licenciu GSM spolu s licenciou UMTS na poskytovanie telekomunikačných služieb tretej generácie. Pôvodným zámerom štátu bolo pritom odpredať do polovice budúceho roka len samotnú UMTS licenciu.

Tender začne podľa Faktora v poslednom kvartáli 2001 a cena bude v súťaži kľúčovým kritériom. „Operátor by mohol dostať licenciu v prvom štvrťroku budúceho roka,“ povedal Faktor v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters. „Cena bude dôležitým prvkom pri hodnotení kandidátov, zameriame sa však aj na iné faktory, akými sú napríklad skúsenosti záujemcov,“ dodal.

Tretí operátor bude môcť začať prevádzku v druhej polovici roku 2002 po tom, ako sa skončí exkluzivita na poskytovanie mobilných telefónnych služieb súčasnými operátormi. Terajší dvaja operátori Globtel a Eurotel majú spolu približne 1,3 mil. zákazníkov. Celková populácia Slovenska je pritom 5,4 mil. obyvateľov.

Opciu na odkúpenie licencie UMTS majú aj Globtel a Eurotel. Jej cena bude známa po vyhlásení tendra v tomto roku. Slovenská vláda chce podľa Faktora získať za každú z troch ponúkaných licencií UMTS čiastku v rozmedzí od 1 až 2 mld. korún.

„Naše analýzy naznačujú, že existuje priestor pre ďalšieho operátora. Jedinou možnou cestou na prilákanie nového operátora je ponúknuť licencie v balíku,“ zdôraznil Faktor. V súčasnosti sa tri až štyri licencie UMTS snaží odpredať Česká republika. Cenu jednej stanovila česká vláda na 6,7 mld. CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS