ČLÁNOK
Slovensko v rebríčku Doing Business kleslo o dve miesta
29. októbra 2014

 Slovensko si v porovnaní kvality podnikateľského prostredia s ostatnými krajinami v tomto roku pohoršilo. Podľa najnovšieho vydania štúdie Doing Business 2015 totiž Slovensko v rebríčku 189 štátov kleslo o dve miesta na 37. priečku. V rámci Visegrádskej štvorky sa najvyššie, a to na 32. priečke, umiestnilo Poľsko, v porovnaní s vlaňajším rebríčkom však kleslo o dve miesta. Česká republika na 44. a Maďarsko na 54. mieste si polepšili zhodne o tri priečky. Absolútnym lídrom v kvalite podnikateľského prostredia podľa zverejneného rebríčka, ktorý zostavuje Svetová banka (SB), je Singapur nasledovaný Novým Zélandom a Hongkongom.

Podľa štúdie zaznamenalo Slovensko najväčší prepad pri platení daní, a to o deväť miest na stú priečku. Prepad o šesť miest na 36. pozíciu vykázalo v kategórii získanie úveru. V kategórii získanie elektrického pripojenia pre novú budovu Slovensko kleslo o štyri priečky na stú pozíciu. Prepad o tri miesta na stú priečku zaznamenala krajina aj pri ochrane investorov.

Rovnako o tri priečky na 31. pozíciu kleslo Slovensko aj v oblasti riešenia insolvencie a pokles o dve miesta na 110. priečku zaznamenalo pri vybavovaní stavebného povolenia. Pokles o jedno miesto vykázala oblasť registrácie nehnuteľnosti, kde sa Slovensko umiestnilo na 11. mieste. Rovnaký pokles o jedno miesto na 71. pozíciu sa dotkol aj oblasti cezhraničného obchodu. Pozitívnu zmenu zaznamenala oblasť vymáhanie plnenia zmluvných záväzkov, kde sa Slovenská republika posunula o dve miesta na 57. pozíciu. V oblasti zakladanie podniku si SR polepšila o šesť miest a postúpila na 77. priečku.

Štúdia Svetovej banky Doing Business neskúma všetky aspekty podnikateľského prostredia, ktoré môžu mať dopad na firmy a investorov. Svetová banka napríklad v porovnaní krajín nevyhodnocuje bezpečnostnú situáciu, makroekonomickú stabilitu, korupciu, kvalifikáciu pracovnej sily alebo stabilitu finančných systémov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS