ČLÁNOK
Slovensko tesne minie recesiu
11. júna 2013

Takýto scenár čaká Slovensko v najbližších mesiacoch. Rast našej ekonomiky má v tomto roku pribrzdiť na 0,5 percenta z vlaňajších dvoch percent a len tesne sa vyhneme recesii. Podľa zistení HN s tým počíta vo svojich najnovších odhadoch rezort financií.

Horšie časy tak pocíti aj náš biznis – slabý rast znamená automaticky pokles zákaziek, firmy sú často nútené prepúšťať, niektoré dokonca môžu skončiť úplne.

A časť firiem už vážne problémy hlási dnes. Medzi nimi aj Plynoservis z Humenného, ktorá sa zaoberá výrobou a servisom plynových kotlov. Potenciálni klienti šetria a zákazky padli za rok o polovicu. „V súčasnosti je to veľmi zlé,“ povedal HN majiteľ Dušan Bažík.

Ďalšie firmy doplácajú na pokles objednávok zo Západu, najmä z Nemecka. Zvratu, keď by sa Európe a následne aj nám začalo dariť, zatiaľ podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša nič nenasvedčuje.

Ide o najnižší odhad rastu ekonomiky spomedzi významných finančných inštitúcií. Napríklad Medzinárodný menový fond pred pár dňami Slovensku prognózoval rast na úrovni 0,6 percenta. Ak by sa predpovede ministerstva financií naplnili, znamenalo by to pre tento rok výpadok miliónov eur v rozpočte. Podľa hrubých prepočtov by štátu mohlo chýbať až 160 miliónov eur. Presná výška však bude známa až po zasadnutí Výboru pre daňové prognózy.

Faktom je, že v súčasnosti sa napriek spomaľovaniu rastu vláde darí vyberať pomerne slušne dane a tým pádom by mohol byť konenčný účet za slabšiu ekonomiku nižší.

Nezamestnaných neubudne
Pozitívnejšie to ministerstvo financií nevidí ani s nezamestnanosťou. Priemernú úroveň za celý rok rezort odhaduje podľa informácií HN na úrovni 14,5 percenta. Približne rovnaké čísla očakávajú aj analytici. Podľa analytičky Poštovej banky Dany Špacírovej sa počet ľudí bez práce zníži len počas letných mesiacov, a to vďaka sezónnosti. „Máj a jún sú však na druhej strane mesiacmi, kedy v evidenciách na úradoch práce pribúdajú čerství vysokoškolskí absolventi.“

celý článok


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS