ČLÁNOK
Slovensko si prvýkrát požičalo na japonskom trhu
18. júna 2013

Slovensko prvýkrát v histórii predalo svoje dlhopisy v Japonsku. Na tamojšom trhu si tak požičalo spolu 30 mld. jenov (JPY), čo je v prepočte zhruba 235 mil. eur. Väčšinu, 25,8 mld. JPY, si krajina požičala so splatnosťou do 25. júna 2016. Zvyšných 4,2 mld. JPY bolo z predaja bondov splatných do 25. júna 2018. Kratšia splatnosť sa pritom predávala s kupónom na úrovni 0,72 % p.a. a dlhšia maturita s 0,99 % p.a.

Ako ďalej informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), uvedená emisia je výsledkom dvoch roadshow, ktoré vlani a v tomto roku absolvoval minister financií Peter Kažimír v Japonsku. Emisia bola ponúkaná výhradne japonským investorom a prilákala záujemcov z rôznych sektorov, vrátane bánk, životných poisťovní, správcovských spoločností ale aj ďalších regionálnych inštitúcií. Väčšina z nich nakupovala slovenské cenné papiere vôbec po prvý raz.

Slovenská republika sa tak stala deviatym emitentom z regiónu strednej Európy na japonskom trhu. Spomedzi nich pri svojom debute v Japonsku predala investorom druhý najväčší objem dlhopisov. Zároveň zaznamenala aj najnižšiu hodnotu kupónu.

Emisia má pre Slovensko strategický význam, pretože vytvára porovnávaciu bázu pre prípadné budúce emisie v krajine vychádzajúceho slnka. Je tak pokračovaním nastolenej stratégie slovenského riadenia dlhu, ktorou je diverzifikácia investorskej základne aj mimo hraníc Európy. Voľba Japonska ako nového trhu na ponúkanie slovenských cenných papierov vyplýva aj z jeho silnej investorskej základne, ktorá je druhá najväčšia na svete.

„Sme radi, že sme realizovali našu prvú emisiu ‚samuraj‘ bondov pri konkurenčnej cene a v benchmarkovom objeme. Prináša naše meno a dlhovú históriu kompletne novej investorskej základni a sme potešení z pozitívnych ohlasov,“ povedal na margo predaja prvých slovenských bondov v japonských jenoch šéf ARDAL-u Daniel Bytčánek. Japonský finančný trh bol pritom podľa neho v uplynulých týždňoch oázou pokoja, čo potvrdilo správnosť rozhodnutia diverzifikovať zdroje financovania. „Verím, že táto emisia tiež významne prispeje k ďalšiemu posilňovaniu výborných slovensko-japonských vzťahov,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS