ČLÁNOK
Slovensko sa stáva z hľadiska investícií bezpečnejšie
19. júna 2001

„Nemôžem odpovedať jednoznačne, pretože nerozhodujem o investíciách fondov vôbec a ani nie o investíciách na Slovensku, osobne sa domnievam, že Slovensko sa stáva bezpečnejšie,“ poznamenal Soros. O finančných prostriedkoch, ktoré venoval vlastnej nadácii na Slovensku povedal: „Som spokojný akým spôsobom sa použili moje peniaze.“ Podľa neho krajina zaznamenala po voľbách v roku 1998 pozitívny vývoj.

Soros sa dnes predpoludním stretol s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom a podpredsedom vlády pre národnostné menšiny Pálom Csákym. Hovorili o úlohe občianskej spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj v strednej a východnej Európe. Vymenili si informácie o dianí na Ukrajina a V Bulharsku

„Soros sa významne pričinil o budovanie občianskej spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy,“ povedal Mikloš. V súčasnosti hrá tretí sektor úlohu pri formovaní spoločenských hodnôt, ktoré minulé spoločenské zriadenia potlačilo.

„Zhodli sme sa na tom, že tretí sektor bude hrať veľkú úlohu vo vývoji spoločnosti,“ poznamenal o stretnutí s finančníkom Soros. Nadácia otvorenej spoločnosti bude v tomto roku podporovať najmä vysokoškolské vzdelávanie Rómov. Soros nepoužije vlastné peniaze, ale finančné prostriedky, ktoré sú vďaka odovzdaniu mocnosťami zlata, ktoré kedysi zabavil nacistický režim.

George Soros sa narodil v roku 1930 v Budapešti v Maďarsku. V roku 1947 emigroval do Anglicka, kde dokončil štúdium na London School of Economics. Ešte ako študent v Londýne začal študovať práce filozofa Carla Poppera, ktoré ovplyvnili jeho myslenie a aj jeho filantropické aktivity.

V roku 1956 sa presťahoval do USA, kde pracoval v maklérskych firmách a neskôr založil investičný fond Quantum. V súčasnosti je prezidentom a predsedom predstavenstva súkromného investičného fondu Soros Fund Managemenet LLC. Ten je poradcom skupiny medzinárodných finančných inštitúcií Quantum Group of Funds. The Quantum Fund N. V. je najstarším a najvýkonnejším fondom z skupiny fondov spravovaných Soros Fund Managment. V roku 1979 založil Soros prvú nadáciu – Open Society Fund v New Yorku a v roku 1984 prvú východoeurópsku nadáciu v Budapešti. Soros založil Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS