ČLÁNOK




Slovensko má najmodernejší zákon o kolaterálnych úveroch
28. januára 2003

Od začiatku tohto roka na Slovensku nový zákon umožňuje zabezpečenie úverov cennými papiermi a inými aktívami. Slovensku sa tak podarilo zaviesť lepší úverový systém, aký budovali krajiny západnej Európy už storočia. Uvádza sa to v aktuálnom vydaní prestížneho ekonomického magazínu Economist.

Z bohatých krajín reformovali zákony o kolaterálnych úveroch v USA, Austrálii alebo Kanade. Západná Európa v zjednodušení práv a procedúr veriteľa pri poskytovaní takýchto úverov zreteľne zaostáva, na čo doplácajú najmä malé a stredné podniky, pre ktoré je zložitejšie a drahšie získať nový kapitál. Moderné zákony však na druhej strane už schválili Maďarsko, Poľsko alebo Česká republika.

Slovensku sa nové zákony podarilo zaviesť s pomocou Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Podľa týždenníka Economist sa tak dá povedať, že Slovensko ako jediná krajina na svete má plne funkčný systém poskytovania kolaterálnych úverov. Systém je podporený verejným obchodným registrom, v ktorom si každý veriteľ môže zistiť, aké úvery daný subjekt už užíva a ako je to s jeho platobnou disciplínou.

Týždenník Economist však poznamenáva, že prijatie zákona je jedna vec, ale jeho implementácia druhá a poukazuje najmä na fakt, že Slovensko sa nachádza na 52. mieste spomedzi 102 krajín podľa výskytu korupcie, ktorý zostavila berlínska Transparency International. Zákon stojí na desiatich hlavných pilieroch, spomedzi ktorých sú najdôležitejšie jasné stanovenie nárokov veriteľa, nízke náklady na vymáhanie úveru a verejná registrácia aktív, ktorými ručí daný subjekt za úver.

Krajiny Európskej únie (EÚ) zatiaľ len plátajú diery v legislatíve poskytovania kolaterálnych úverov. Nemecku, Rakúsku alebo Holandsku dosiaľ chýba verejný register, kým slovenský zákon dokonca umožňuje firmám za úver založiť svoje intelektuálne vlastníctvo alebo obchodnú značku. Nadnárodné finančné inštitúcie bojujú s anomáliami v legislatíve poskytovania úverov jednotlivých krajín EÚ, no dosiaľ nevzišla iniciatíva na ich odstránenie. EÚ si môže v tomto smere zobrať príklad z reforiem v Poľsku, Litve a na Slovensku, konštatuje Economist.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS