ČLÁNOK
Slovensko je rajom pre rakúske banky
2. mája 2003

Bankový sektor na Slovensku zaznamenal velmi rýchly vývoj, uviedlo v stredu internetové vydanie rakúskeho denníku Die Presse. Ako sa dalej v clánku píše, mimoriadnu zásluhu na velmi rýchlej transformácii sektora majú rakúske banky. Všetky velké a stredne velké banky su už v rukách zahranicných investorov, z toho v polovici z nich sú majoritným akcionárom rakúske banky.

Obrat v bankovom sektore nastal potom, co sa našla politická vôla na prebratie nevymožitelných pohladávok štátnych bánk. To umožnilo následný predaj inštitúcií zahranicným investorom. Predajom Slovenskej sporitelne a Všeobecnej úverovej banky sa dostali do zahranicných rúk banky, ktorých spolocný podiel na trhu je väcší ako podiel všetkých ostatných bánk. Popritom štát predával aj dalšie malé a stredne velké financné inštitúcie a vzdal sa tým svojho dominantného postavenia v bankovom sektore.

Najturbulentnejšie obdobie slovenského bankovníctva sa tým pravdepodobne skoncilo, nakolko objem vkladov v roku 2002 prvýkrát stagnoval. Výrazný potenciál rastu však zostáva v oblasti úverov, nakolko vela silných bánk doteraz dodržiavalo skôr konzervatívnu politiku. Kedysi vysoké úrokové sadzby momentálne dosiahli takmer úroven rakúskych, a to aj vdaka nižšej inflácii. Napriek tomu musia financné inštitúcie, ktoré boli privatizované ako posledné, siahnut k drastickému zníženiu stavu zamestnancov. Ludia, ktorí zostanú po týchto opatreniach pracovat v sektore, sa budú vyznacovat v porovnaní s inými odvetviami nízkym vekovým priemerom a vysokým platom. Pre investorov je to viac ako potešujúce, kedže sa budú môct spolahnút na vysoko motivovaných a inovatívnych zamestnancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS