ČLÁNOK
Slovensko je jednou z najotvorenejších svetových ekonomík
2. júla 2013

Slovensko je jednou z najotvorenejších svetových ekonomík. Vyplýva to z výsledkov analýzy Medzinárodnej obchodnej komory, ktorá nás zaradila na štrnástu priečku zo 75 hodnotených krajín. Na prvých miestach sa už tradične umiestnili Hongkong, Singapur a Luxembursko, naopak na chvoste rebríčka sa ocitli Bangladéš, Sudán a Etiópia. Slovensko je tak v otvorenosti trhu, teda napríklad otvorenosti voči obchodu, obchodnej politiky či podpore zahraničných investícií na podobnej úrovni ako Nórsko, Dánsko alebo Rakúsko.

  Najvyššie hodnotenia v prieskume dosiahli menšie a stredné ekonomiky. „Bohužiaľ tí veľkí hráči vytvárajú zrejme oveľa viac prekážok pre rozvoj investícií a obchodu ako my malí,“ reagoval na výsledky prieskumu predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. „Má to svoju logiku, my musíme byť oveľa otvorenejší, pretože máme veľmi malý vnútorný trh,“ dodal. Na druhej strane to však podľa neho vytvára veľký tlak na domácich producentov a investorov, ktorí tak čelia veľkej zahraničnej konkurencii. „Dôležité je, aby sme boli nielen liberálni, ale aby sme z tej liberálnej politiky vedeli oveľa viac vyťažiť z hľadiska zamestnanosti či príjmov štátneho rozpočtu,“ vyhlásil.

Slovensko by si malo svoju otvorenosť podľa Mihóka udržať aj naďalej, mali by sme sa však sústrediť aj na iné trhy, ako len na trhy členských krajín Európskej únie. „Nedá sa očakávať, že by sa v najlepších rokoch zlepšila dynamika rozvoja vnútorného trhu Európskej únie,“ skonštatoval s tým, že by sme sa mohli viac koncentrovať napríklad na trhy Blízkeho a Stredného východu či Afriky. „Afrika je určite kontinentom budúcnosti z hľadiska investovania,“ uzavrel Mihók.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS