ČLÁNOK




Slovensko dostalo za 49 % akcií SPP ďalších 65 mil. USD
15. januára 2003

Konzorcium zložené z nemeckej spoločnosti Ruhrgas a francúzskeho podniku Gaz de France, zaplatilo za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP) ďalších 65 mil. USD, čo je približne 2,6 mld. Sk. Strategický investor už zaplatil za podiel v slovenskom dominantnom prepravcovi zemného plynu 2,7 mld. USD, čo predstavovalo v deň uzavretia transakcie 11. júla minulého roku 120,96 mld. Sk. Ako ďalej informovala agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Ševčíková, Národná banka Slovenska dostala doplatok za minoritný podiel na svoj účet v utorok podvečer.

Názory na konečnú cenu za 49-percentný podiel v SPP boli rôzne. Súčasný štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška v júli minulého roka uviedol, že konzorcium by malo k základnej cene za 49 % akcií spoločnosti doplatiť približne 3 mld. Sk. Začiatkom decembra minister financií SR Ivan Mikloš uviedol, že konzorcium a štát majú rozdielny názor na to, do akej miery sa môžu niektoré položky zahrnúť do oprávok a či sú teda reálne alebo nie. Podľa Mikloša doplatok vo výške 3 mld. Sk vyčíslil SPP a predstavuje čiastku v prípade, ak by sa žiadne položky nezahrnuli do oprávok.

Doplatok čiastočne kompenzoval kurzovú stratu, ktorá vznikla od podpísania zmluvy o predaji podielu ku dňu closingu transakcie. Rozdiel v korunovom vyjadrení medzi sumou 2,7 mld. USD za predaj 49 % akcií SPP ku dňu podpísania zmluvy a tou istou sumou ku dňu closingu predstavuje podľa slov vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša 7,7 mld. Sk.

Privatizácia SPP odštartovala 30. augusta v roku 2001 inzerátmi v medzinárodnej tlači, v ktorých vláda vyzvala svetové energetické spoločnosti na prejavenia záujmu o kúpu 49 % akcií v slovenskom plynárenskom koncerne. Do súťaže o kontrolu nad strategickým plynovodom SPP, ktorý spája Rusko so západnou Európou, vstupili renomované energetické koncerny z Nemecka, Francúzska, Talianska, Ruska či USA. Záväznú ponuku však nakoniec 28. februára 2002 predložilo len trojkonzorcium Ruhrgas, GDF a Gazprom, s ktorým vláda podpísala kúpnopredajnú zmluvu 18. marca. Transakciu 7. júna schválili protimonopolné orgány na Slovensku i v európskej únii. Pri najväčšej privatizačnej transakcii v dejinách Slovenska radila slovenskej vláde investičná banka Credit Suisse First Boston, a na strane kupujúceho pôsobila ako finančný poradca spoločnosť Dresdner Kleinwort Wasserstein.

Fond národného majetku SR zostal 51-percentným akcionárom SPP, pričom Ruhrgas a GDF si 49-percentný podiel rozdelili na polovicu, každý získal po 24,5 % akcií SPP. Do akcionárskej štruktúry SPP môže v budúcnosti vstúpiť aj ruský koncern Gazprom, ktorý podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní opciu na kúpu tretinovej časti z predávaného 49-percentného podielu v slovenských plynárňach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS