ČLÁNOK
Slovensko čaká výrazný nástup zahraničných reťazcov
20. októbra 2000

Slovenský obchod v období troch až piatich zaznamená výrazné obmedzenie počtu tisícov malých predajní a vo veľkoobchode i v maloobchode budú na trhu dominovať moderné predajné formácie. Obchodné reťazce budú do značnej miery v rukách západných reťazcov. Podobným vývojom prešiel za posledné 2 – 3 roky obchod v Maďarsku, ale napríklad aj v Španielsku v sedemdesiatych rokoch. Agentúru SITA o informoval Ľubomír Drahovský zo spoločnosti Terno, s.r.o.

Na Slovensku sa nástup zahraničných reťazcov vzhľadom na celkovú politickú a hospodársku situáciu oneskoril oproti ČR minimálne o tri roky a naďalej dominujú firmy so slovenským kapitálom. Odborníci odhadujú oneskorenie vývoja v obchode na Slovensku oproti Českej republike o zhruba 4 roky, oproti Maďarsku je to ešte o niečo viac. V Top 10 v maloobchode ČR je iba jediná česká firma, zatiaľ čo v Top 10 SR sú iba dve firmy zahraničné, aj tie sú etablované na slovenskom trhu už dávnejšie. „Ak zoberieme celkový obrat Top 50 firiem na Slovensku za rok 1999, tak jeho výška približne 60 mld. Sk zodpovedá zhruba úrovni Top 10 spoločností v ČR v rokoch 1996 – 1997,“ povedal Ľ. Drahovský.

Začiatok očakávaných zmien na Slovensku naznačilo podľa neho otvorenie prvých hypermarketov Tesco v minulom roku v Nitre a Košiciach. Tento rok otvorilo Tesco tretí hypermarket v Banskej Bystrici s nonstop prevádzkou a pripravuje ďalšie hypermarkety, v Bratislave a najväčší v Trnave. V júni otvoril Carrefour svoj hypermarket v Danubia Centre v Bratislave, ďalší v Polus City Centre otvorí v novembri. Ďalšia prevádzka Carrefouru bude súčasťou Cassovia Centra v Košiciach. Jeden z očakávaných najväčších konkurentov Kaufland má do konca roka otvoriť tri hypermarkety v Trnave, Prešove a Poprade. Reťazec Metro bude mať do konca roka tiež tri hypermarkety v SR, v Ivánke pri Bratislave, v Nitre a vo Zvolene.

Jediným konkurentom zahraničným spoločnostiam sú podľa Ľ. Drahovského spotrebné družstvá, najmä Jednota SD Považská Bystrica, ktorá otvára vôbec prvý družstevný hypermarket začiatkom decembra v Košiciach. Presadzuje sa aj Jednota SD Bratislava, ktorá začiatkom decembra otvorí najväčší slovenský supermarket Terno v blízkosti bratislavských hypermarketov Carrefour a Tesco. „Spotrebné družstva si trúfajú konkurovať zahraničným spoločnostiam,“ podotkol Ľ. Drahovský.

Vlani zaznamenal veľkoobchodný obrat nárast o 4,6 % na 753 mld. Sk a maloobchodný obrat dosiahol výšku 442 mld. Sk s nárastom o 16,5 %. Celkový obrat Top 50 spoločností v obchode za rok 1999 bol 59,57 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 10,7 %. V minulom roku sa pritom percentuálne zvýšil predaj potravín u viac ako polovice sledovaných spoločností. Najvyšší celkový obrat predaja potravín vo výške 3,42 mld. Sk dosiahla spoločnosť Prima Zdroj Holding z Považskej Bystrice.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS