ČLÁNOK
Slovensko by sa malo snažiť o skorý vstup do EMÚ
12. júla 2001

Slovensko by sa malo snažiť vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ) čo najskôr po tom, ako sa stane členom Európskej únie. Oznámila to viceguvernérka slovenskej centrálnej banky Elena Kohútiková. „Je zložité predpovedať konkrétny dátum vstupu do EMÚ, či to bude dva roky po vstupe do EÚ alebo viac. Avšak podľa môjho osobného názoru by sme sa mali snažiť vstúpiť do EÚ čo najskôr a potom by sme sa mali pokúsiť o čo najskorší vstup do EMÚ,“ povedala Kohútiková v interview pre agentúru Reuters.

Dodala, že všetkých 12 kandidátskych krajín na vstup do únie považuje vo všeobecnosti za ekonomicky výhodnejšie vstúpiť do EMÚ a prijať euro hneď, ako to bude možné po vstupe do EÚ. Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová oznámila, že Slovensko by malo byť pripravené prijať euro približne dva roky po tom, ako vstúpi do EÚ, resp. okolo roku 2006.

Podľa Kohútikovej je zatiaľ stále otvorenou otázkou, aké bude fluktuačné pásmo slovenskej koruny v čase vstupu do menového mechanizmu Exchange Rate Mechanism II (ERM II) po integrácii krajiny do EÚ. Na základe podmienok ERM II musí krajina, ktorá plánuje pričlenenie do eurozóny, fixovať svoju menu na euro vo fluktuačnom pásme so šírkou na obe strany 15 % počas aspoň dvoch rokov. „Ak štrukturálne zmeny v ekonomike a úprava cenovej hladiny nastala v rozsiahlej miere pred vstupom do EÚ, bude možné uvažovať o ambicióznejšom cieli, ako je maximálne prípustné pásmo,“ povedala Kohútiková. Viceguvernérka neuviedla, či centrálna banka plánuje fixovať korunu na euro pred vstupom SR do EÚ. Oznámila však, že akékoľvek významné zmeny v rámci režimu devízovej politiky sú v nasledujúcich niekoľkých rokoch nepravdepodobné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS