ČLÁNOK
Slovensko bude nasledujúci rok predsedať Rade guvernérov EIB
10. júna 2020

 Slovensko bude mať nasledujúci rok významnú funkciu v rámci Európskej investičnej banky (EIB). Minister financií Eduard Heger totiž v utorok na 12 mesiacov prevzal post predsedu Rady guvernérov EIB, ktorej členmi sú ministri financií Európskej únie. Rada guvernérov je pritom najvyšším riadiacim orgánom EIB, ktorá je bankou Európskej únie a zároveň najväčšou medzinárodnou finančnou inštitúciou na svete. V pozícii Heger nahradí slovinského ministra financií Andreja Šircelja.

„Európska investičná banka zohráva jedinečnú úlohu pri podpore dlhodobých investícií, ktoré zlepšujú životy a dávajú nové príležitosti celej Európe a celému svetu. Je mi cťou byť novým predsedom Rady guvernérov EIB a teším sa na vzájomnú spoluprácu s kolegami ministrami a EIB,“ reagoval minister financií Eduard Heger. Ako dodal, jeho cieľom v pozícii predsedu Rady guvernérov EIB bude zabezpečiť, aby finančná sila a technická odbornosť Európskej banky podporovala celú Európu a to najmä v dnešných náročných časoch.

Rada guvernérov EIB pozostáva z ministrov navrhnutých každým z 27 členských krajín Európskej únie. Stanovuje smernice pre úverovú politiku v súlade s cieľmi politiky Európskej únie, schvaľuje ročné finančné správy a účtovné závierky, rozhoduje o účasti banky na finančných operáciách mimo Európskej únie a o zvýšení základného imania EIB.

Európska investičná banka je v spoločnom vlastníctve krajín Európskej únie. Jej cieľom je podporovať potenciál Európy v oblastiach zamestnanosti a rastu, podporovať opatrenia na zmiernenie zmeny klímy a presadzovať politiky Európskej únie mimo jej územia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS