ČLÁNOK
Slovensko bude informovať EÚ o vývoji verejných financií
29. januára 2001

Ministerstvo financií začne od tohto roku v rámci prípravy na vstup do Európskej únie spolupracovať s orgánmi EÚ na predvstupovom fiškálnom programe. Slovensko tak bude každoročne začiatkom apríla informovať o vývoji deficitu verejných financií a zadlženosti štátu, pričom údaje bude hodnotiť finančný výbor Európskej komisie (EK) a štatistický úrad EÚ Eurostat. Druhou časťou je predvstupový ekonomický program. Ako informovala na tlačovej besede ministerka financií Brigita Schmögnerová, cieľom iniciatívy únie je posilniť odborné a inštitucionálne kapacity v kandidátskych krajinách.

Predvstupový ekonomický program si pripravuje každý kandidátsky štát samostatne. Na Slovensku by ho mal koordinovať vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Po vstupe krajiny do Európskej únie sa tento program pretransformuje na konvergenčný program, ktorý má za cieľ prípravu na vstup do menovej únie. Notifikácia údajov o verejných financiách sa bude potom realizovať dva razy ročne. Ministerstvo zároveň zrealizuje postupný prechod vo vykazovaní verejných financií na normy ESA 95, ktoré používa EÚ, keďže súčasné normy zodpovedajú metodike Medzinárodného menového fondu.

Ako ministerka Schmögnerová upozornila, nová iniciatíva EÚ nesúvisí s predvstupovými rokovaniami o kapitole Finančná kontrola. Nad otvorením tejto kapitoly počas polročného švédskeho predsedníctva v únii podľa ministerky „visí otáznik“, hoci Slovensko považuje za porovnateľné s okolitými štátmi. I v prípade otvorenia sa kapitola nebude môcť uzavrieť skôr, ako do konca roka. Ak sa podarí Slovensku urýchliť prípravu zákona o finančnej kontrole tak, aby sa do konca mája dostal aspoň na rokovanie vlády, pripadá do úvahy otvorenie kapitoly ešte pred koncom prvého polroka. „Zatiaľ máme legislatívny zámer zákona, ktorý EK hodnotí pozitívne,“ dodala B. Schmögnerová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS