ČLÁNOK
Slovenské telekomunikácie znížia cenu impulzu, jeho trvanie sa však skráti
24. mája 2001

Slovenské telekomunikácie, a.s. znížia od 1. júla cenu tarifného impulzu zo súčasných 2,033 Sk (2,50 s DPH) na 1,20 Sk (1,476 s DPH). Interval vysielania tarifných impulzov pri miestnych volaniach sa však skráti v silnej prevádzke z doterajších 120 sekúnd na 60 sekúnd, v slabej prevádzke zo štyroch minút na 2 minúty a cez víkend zo 6 minút na 3 minúty. Za každý úspešný hovor je účtovaný poplatok za spojenie vo výške ceny jedného tarifného impulzu. Vyplýva to z nového cenníka ST, ktorý začne platiť od 1. júla tohto roka.

Zvýšiť by sa mala aj cena mesačného paušálu pre fyzické osoby na 199 Sk bez dane z pridanej hodnoty (244,80 Sk s DPH). ST, a.s. nahrádzajú program 11 voľných impulzov novým užívateľským programom pre zákazníkov viac prijímajúcich ako volajúcich. Mesačný poplatok bude 169 Sk bez DPH a spolu s 12 impulzmi zdarma a cenou impulzu po prečerpaní voľných minút 3 Sk bez DPH. Mesačný paušál pre právnické osoby sa nezmení. Od 1. júla zaplatia podnikatelia za zriadenie telefónnej prípojky o 2000 Sk menej, zo súčasných 2999 Sk bez DPH bude táto služba poskytovaná za poplatok 999 Sk bez DPH. Cena tarifného impulzu z verejných telefónnych automatov sa zníži zo súčasných 3 Sk s DPH na 2 Sk s DPH.

Od polovice roka nahradí pôvodných 82 uzlových telefónnych obvodov 25 nových primárnych oblastí. Znamená to, že šestina medzimestských volaní sa zmení na miestne hovory. Zároveň dôjde k uplatneniu novej štruktúry taríf a zjednoteniu I. a II. medzimestského pásma.

ST doteraz krížovo financujú nízke ceny lokálnych vnútroštátnych hovorov výnosmi z medzinárodných hovorov. Po liberalizácii trhu by tak ceny ST za medzinárodné spojenie neboli konkurencieschopné. Telekomunikácie preto postupne odbúravajú v procese rebalancingu krížové subvencovanie, čo znamená rast cien za vnútroštátne a pokles za medzinárodné hovory. Rebalancing cien musia telekomunikácie stihnúť do roku 2003, keď sa úplne uvoľní konkurencia na slovenskom telekomunikačnom trhu.

Podľa Asociácie poskytovateľov internetu (API) prináša nový cenník Slovenských telekomunikácií, ktorý bude platiť od začiatku júla, zdraženie pripojenia na internet pre domácnosti takmer o 26 %. Preto asociácia hodnotí cenové zmeny negatívne, napriek rozšírenie doby slabej prevádzky o dve hodiny. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol predseda API Ján Vigaš.

Cena za prístup do internetu zostáva podľa API naďalej veľmi vysoká aj pre sektor malých a stredných firiem. V Nemecku minúta pripojenia v silnej prevádzke stojí používateľa 1,6 pfennigu, čo je len približne tretinová cena oproti ST. Za nekorektný považuje API fakt, že ST výrazne znevýhodňujú viac než 1,6 mil. používateľov klasických telefónnych liniek oproti niekoľkým desaťtisícom používateľov digitálnych telefónnych liniek ISDN.

„Je zarážajúce, že Telekomunikačný úrad SR, ktorý má podľa zákona povinnosť regulovať ceny monopolných služieb, tak v prípade telefonického pripojenia do internetu vôbec nerobí,“ uvádza sa vo vyhlásení API. Asociácia už podala podnet na Protimonopolný úrad SR.

Kroky telekomunikácií sú podľa API v rozpore s vývojom v štátoch EÚ, kde cena internetu medziročne klesá o niekoľko desiatok percent. Povedú tak k ďalšiemu spomaleniu jeho rozvoja na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS