ČLÁNOK
Slovenské telekomunikácie tvrdia, že svoje postavenie na trhu nezneužívajú
7. júna 2002

Slovenské telekomunikácie, a.s., (ST) po stredajšom stretnutí ich predstaviteľov so zástupcami Protimonopolného úradu SR (PMÚ) tvrdia, že svojim konaním v žiadnom prípade nezneužívajú svoje postavenie na trhu. Rokovania medzi ST a PMÚ iniciovala Asociácia poskytovateľov internetu (API), ktorá označila postup monopolného prevádzkovateľa pevnej telekomunikačnej siete pri zavádzaní produktu pripojenia na internet prostredníctvom ADSL za diskriminačný voči ostatným poskytovateľom internetu. Podľa predstaviteľov ST mali poskytovatelia dostatok času, aby sa pripravili na spustenie testovacej prevádzky, ktoré sa realizovalo 1. júna, keď zámer spustiť túto službu telekomunikácie oznámili 24. apríla tohto roku. Informovala o tom hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.

Predstavitelia ST tvrdia, že neporušili ani zákonnú lehotu, keď podľa API mali zverejniť ceny za novú monopolnú službu už 30 dní pred jej spustením. „V súčasnosti platný telekomunikačný zákon neukladá povinnosť, aby poskytovateľ uvedenej telekomunikačnej služby mal povinnosť oznámiť svoj cenník spolu s podmienkami poskytovania služby 30 dní pred jej spustením,“ uvádza G. Nemkyová. Otázku cien za poskytované služby budú ST prerokovávať ešte s Telekomunikačným úradom SR.

API okrem obvinenia z porušenia zákonnej lehoty na zverejnenie cenníka za službu ADSL obvinila ST aj z krížovej subvencie alebo stanovenia diskriminačných podmienok pre poskytovateľov internetu a teda porušenia zákona o hospodárskej súťaži. ST totiž ponúkajú pripojenie na internet prostredníctvom svojej divízie ST Online o dve tretiny lacnejšie, ako sú náklady, ktoré by pri optimálnych podmienkach, čo sa týka počtu užívateľov, museli poskytovatelia hradiť ST.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS