ČLÁNOK
Slovenské telekomunikácie nezlacnia služby pre STV
19. júla 2001

Slovenské telekomunikácie (ST) nie sú ochotné zľaviť zo svojich cien za telekomunikačné služby, ktoré poskytujú verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV). Súhlasia však so splátkovým kalendárom, ktorý televízii v súčasných finančných a legislatívnych podmienkach umožní reálne splatiť dlh od júla 2000 doposiaľ vo výške približne 135 mil. Sk. Agentúru SITA o tom po stredajšom rokovaní medzi predstaviteľmi ST a verejnoprávnej televízie informovala hovorkyňa STV Milena Rážová.

Dohoda medzi ST a STV si podľa Rážovej vyžaduje, aby vláda garantovala rozdiely v úhradách, ktoré STV nebude schopná splatiť. „Ak vláda dodrží súčasnú výšku štátnej dotácie a predovšetkým vyrieši situáciu s refundovaním straty, ktorú televízii spôsobujú takzvaní oslobodení koncesionári, STV by nemala problém telekomunikáciám platiť,“ povedala Rážová. Ak štát pri riešení týchto problémov nebude ústretový, ST a STV sa dohodli, že spolu vyšpecifikujú tie vysielače, ktoré sú nevyhnutné pre splnenie podmienky 80-percentného pokrytia územia signálom STV. Zvyšné vysielače budú odstavené, čím sa zníži odber služieb a tým aj náklady televízie na úroveň, ktorú bude STV schopná za takto nastavenú sieť platiť.

Slovenský rozhlas (SRo) v rokovaniach s ST zvolil inú taktiku ako STV. Ako pre agentúru SITA po stretnutí so zástupcami ST uviedol ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník, rozhlas telekomunikáciám navrhol, aby na súčasné nedoplatky rozhlasu, ako i na budúce platby, poskytli oproti doterajšiemu cenníku 50-percentnú zľavu. Tento postup zdôvodnil faktom, že SRo a STV sú najväčšími odberateľmi služieb ST. Od ST zároveň požaduje výstavbu nových vykrývačov, ktoré zlepšia pokrytie územia signálom SRo. V opačnom prípade si ich rozhlas vybuduje sám z vlastných prostriedkov. O výsledku rozhodnú ďalšie rokovania medzi ST a rozhlasom. Súčasný dlh SRo voči ST, ktorý vznikol od 1. januára tohto roka doteraz, predstavuje okolo 60 mil. Sk.

STV v utorok a SRo v stredu splatili svoj starý dlh voči ST, ktorý mali z obdobia od roku 1996 do júla 2000. STV dlhovala 565,6 mil. Sk a SRo 361,4 mil. Sk. Dlh zapríčinilo najmä rapídne zvýšenie platieb telekomunikáciám, o čom rozhodla ešte Mečiarova vláda. Súčasná vláda sa pri privatizácii telekomunikácií spoločnosťou Deutsche Telekom v júli 2000 zaviazala, že dlh zaplatí z výnosov z privatizácie najneskôr do roka a od podpísania privatizačnej zmluvy, čo vychádza na 18. júl 2001. Vláda o vyčlenení prostriedkov na úhradu dlhu rozhodla 30. mája 2001 s tým, že prostriedky poskytne na rozvojový projekt, ktorého súčasťou je aj oddlženie verejnoprávnych médií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS