Dôvodom sú medzibankové úrokové sadzby, od ktorých sa úročenie hypoték prevažne odvíja, ktoré sú v eurozóne vyššie ako na Slovensku
ČLÁNOK
Slovenské hypotéky vstupom do eurozóny zrejme zdražia
28. júla 2008
Slovenské hypotéky vstupom do eurozóny zrejme zdražia
Dôvodom sú medzibankové úrokové sadzby, od ktorých sa úročenie hypoték prevažne odvíja, ktoré sú v eurozóne vyššie ako na Slovensku
Hypotéky na Slovensku pravdepodobne po vstupe krajiny do eurozóny podražia. Dôvodom sú medzibankové úrokové sadzby, od ktorých sa väčšinou úročenie hypotekárnych úverov odvíja. Tie sú totiž v eurozóne už vyše roka vyššie ako na Slovensku. „Do konca roku by sa tak mali na trhu postupne tieto sadzby zladiť. Očakávame, že vývoj v nasledujúcom období zaznamená pravdepodobne nárast slovenských sadzieb na úroveň európskych,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Zuzana Holeščáková. Aj keď je podľa nej ťažké s istotou odhadnúť ďalší vývoj európskych medzibankových sadzieb, zatiaľ sa nepredpokladá, že by výraznejšie poklesli a teda aj zlacnili hypoúvery. „Argumentom proti poklesu európskych trhových sadzieb je aj nedávne zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky na 4,25 % a teda aj pripravenosť ECB realizovať kroky na zmiernenie inflačných tlakov v eurozóne, ktoré sa ukazujú ako dlhodobejší problém,“ dodala Holeščáková.
Vyššie európske trhové sadzby sú pritom výsledkom predovšetkým problémom s likviditou a nedostatkom dôvery medzi inštitúciami. „To ich tlačí vysoko nad základnú sadzbu ECB,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. A keďže slovenské sadzby do jedného roku nedosahujú európsku úroveň, do konca roka sa musia vyrovnať s európskymi. „Či to bude na nižšej alebo vyššej úrovni, ako v súčasnosti, závisí najmä od toho, či sa upokojí situácia na finančných trhoch. Ak nie, tak by aj sadzby na slovenských hypotékach s pohyblivou sadzbou a ročnými fixáciami mohli mierne rásť. Naproti tomu, u dlhších fixácií, napríklad na 5 rokov, je riziko rastu sadzieb menšie,“ konštatuje Mušák.
V súčasnosti je však, napriek vyšším medzibankovým sadzbám v eurozóne, úročenie hypoték v krajinách používajúcich euro nižšie ako na Slovensku. Kým podľa údajov Národnej banky Slovenska bola priemerná úroková sadzba z nových úverov na nehnuteľnosti s pohyblivou sadzbou, prípadne fixáciou do jedného roka, v máji tohto roku na úrovni 5,98 %, v eurozóne bola podľa štatistík ECB vo výške 5,33 %. Podľa analytika Volksbank Slovensko je však takéto porovnávanie sadzieb z hypoúverov skresľujúce. Bez ohľadu na to, že každý trh v rámci eurozóny má svoje vlastné špecifiká, sa totiž výška úrokových sadzieb z hypoték odvíja najmä od kreditnej prirážky za danú mieru bonity. „Tá závisí nie len od individuálneho posúdenia bonity klienta, ale aj od situácie na trhu,“ uviedol. V konečnom dôsledku sú tak aj medzi jednotlivými trhmi eurozóny nezanedbateľné rozdiely v priemernom úročení hypoték. „To je pochopiteľné vzhľadom na rozdielne hodnotenie rizika na jednotlivých trhoch, no najmä vzhľadom na nevyhnutne odlišné zloženie úverových portfólií,“ dodal Vaňo.
Dôkazom nepriaznivého vplyvu nedostatku likvidity a turbulencií na finančných trhoch je však skutočnosť, že priemerné úročenie hypoúverov v eurozóne za posledný rok nezanedbateľne vzrástlo. Ešte v máji 2007 bola totiž priemerná sadzba hypoték s pohyblivou sadzbou alebo fixáciou do jedného roka v eurozóne 4,88 %, kým teraz je takmer o pol percentuálneho bodu vyššia. Priemerné úročenie hypoték na Slovensku pritom medziročne vzrástlo miernejšie. V máji 2007 bola priemerná sadzba 5,87 % a za rok teda stúpla o 0,11 percentuálneho bodu.
KURZY
3. 10. 2024
USD | 1,104 | 0,003 |
CZK | 25,357 | 0,041 |
GBP | 0,843 | 0,010 |
HUF | 401,430 | 1,900 |
CAD | 1,495 | 0,001 |