ČLÁNOK
Slovenské elektrárne znížia svoje aktíva
27. marca 2001

Slovenské elektrárne (SE), a.s., znížia po vyslovení súhlasu svojich veriteľských bánk do mesiaca svoje aktíva. Rozhodlo tak mimoriadne valné zhromaždenie elektrární. Pôjde o 2,177 mld. Sk na uznanie nákladov Vodohospodárskej výstavby, š.p., Bratislava (VVB) súvisiace s Vodným dielom Gabčíkovo (VDG) a približne 100 mil. Sk z dôvodu prevodu teplárne Handlová do majetku Hornonitrianskych baní Prievidza. MVZ schválilo tiež peňažný vklad 11 mil. Sk do spoločnosti Transtel, z ktorej má vzniknúť nová telekomunikačná firma Energotel. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ elektrární Vincent Pilár. Výška aktív ku koncu uplynulého roka predstavovala 152 mld. Sk.

Mimoriadne valné zhromaždenie uložilo predstavenstvu, aby v súlade s vládnym uznesením pripravilo projekt reštrukturalizácie SE a predložilo ho do konca mája rezortu hospodárstva. To by ho malo posunúť na rokovanie slovenskej vlády do konca júna. Zo súčasnej štruktúry SE sa podľa odporúčania kabinetu má vyčleniť prenosová sústava a dve teplárenské akciové spoločnosti v Košiciach a Prešove. V Slovenských elektrárňach by pritom zostali všetky výrobné jednotky. Výsledkom by bolo oddelenie výroby a distribúcie, čo je prvý krok k liberalizácii trhu s elektrickou energiou v SR.

Akcionári elektrární schválili aj zámer uzavrieť zmluvu s VVB o rozdelení tržieb za predaj elektrickej energie vyrobenej vo VDG. Tieto by sa mali rozdeľovať v pomere 65:35 v prospech VVB. Toto riešenie je len dočasné, pokiaľ prevádzku diela neprevezme nový subjekt, ktorý vznikne spojením majetku SE a VVB.

Slovenské elektrárne dosiahli podľa neauditovaných výsledkov v minulom roku čistý zisk 47,2 mil. Sk pri celkových nákladoch 51,6 mld. Sk a výnosoch 51,65 mld. Sk. Prevádzkový zisk bol v uplynulom roku najvyšší od vzniku akciovej spoločnosti SE, a to takmer 8,4 mld. Sk. SE očakávajú podľa generálneho riaditeľa v tomto roku stratu 2,2 mld. Sk. Zvýšené tržby z predaja totiž vykompenzujú odpisy spojené s druhým blokom Jadrovej elektrárne Mochovce, spomínané záväzky z Vodného diela Gabčíkovo, zvýšenie mzdových nákladov zakotvené v kolektívnej zmluve a nárast cien vstupov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2021

USD 1,173 0,001
CZK 25,380 0,020
GBP 0,860 0,001
HUF 355,280 0,650
CAD 1,500 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS