ČLÁNOK
Slovenské elektrárne sa pred privatizáciou rozdelia
11. decembra 2001

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) by mali rozdeliť svoje aktíva pred plánovaným predajom minoritného podielu v kľúčových aktivitách výroby elektrickej energie. Informoval o tom hovorca Ministerstva hospodárstva SR Peter Chalmovský. Vláda oznámila, že chce odpredať 45-percentný podiel v SE do polovice budúceho roka v rámci transakcie, ktorá bude poslednou veľkou privatizáciou v slovenskom energetickom odvetví.

„Reštrukturalizáciu by malo schváliť mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré sa koná 13. decembra. O detailoch časového harmonogramu predaja podielu sa však ešte nerozhodlo,“ povedal Chalmovský. Ak valné zhromaždenie schváli plán, aktíva SE sa rozdelia na výrobu elektriny, prenosovú sústavu a malé teplárenské firmy.

Prenosová sústava by mala zostať v rukách štátu, zatiaľ čo vo výrobnej spoločnosti plánuje vláda odpredať v medzinárodnom tendri 44,79-percentný podiel. Štát si ponechá 51 % výrobnej firmy. Predstavitelia SE informovali, že sa im podarilo pre plán reorganizácie získať súhlasné stanovisko veriteľov. Neočakávajú preto žiadne zásadné prekážky z veriteľskej strany.

Poradcom vlády pri predaji minoritného podielu v SE sa stala spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC). O vyhlásení privatizačného tendra a ďalšom časovom harmonograme by sa mala vláda dohodnúť s poradcom zrejme už v závere decembra.

Minister hospodárstva Ľubomír Harach poukázal na skutočnosť, že vláde sa nemusí podariť predať podiel v SE pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať na jeseň 2002. Úlohy súvisiace s reštrukturalizáciou SE môžu totiž podľa neho znemožniť odpredaj podielu pred termínom volieb.

Analytici a niektorí predstavitelia vlády upozornili, že oneskorenie privatizácie SE môže znamenať odloženie predaja na neurčito. Politické strany, ktoré sú v súčasnosti na čele rebríčkov verejnej mienky, sa totiž stavajú proti predaju.

SE prevádzkujú obe slovenské jadrové elektrárne, tri tepelné elektrárne a 34 vodných elektrárni. SE ukončili tri štvrťroky tohto roku s celkovým čistým ziskom 2,423 mld. Sk a to predovšetkým vďaka jednorazovým finančným výnosom. V rovnakom období minulého roka zaznamenala spoločnosť stratu 1,713 mld. Sk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS