ČLÁNOK
Slovenské elektrárne naďalej rokujú s bankami o Gabčíkove
22. apríla 2002

Rokovania Slovenských elektrární, a.s. (SE), Bratislava so zástupcami úverujúcich bánk o vyňatí vodnej elektrárne Gabčíkovo z majetku SE a jej výmene za Vodné dielo Žilina stále pokračujú. V týchto dňoch by mali elektrárne odovzdať predbežné výsledky rokovaní Ministerstvu hospodárstva SR (MH). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SE Alena Melichárková.

Priestor na rokovanie SE s bankami vytvorila ešte v polovici marca svojím uznesením vláda SR. Pôvodne sa energetická časť Vodného diela Gabčíkovo mala presunúť do vlastníctva Vodohospodárskej výstavby, š.p., výmenou za Vodné dielo Žilina do 31. júla minulého roku. Vláda posunula termín na 30. apríla.

Potreba previesť gabčíkovskú elektráreň do inštitúcie, ktorú riadi štát, vyplýva z medzinárodnej zmluvy o vyriešení majetkových a finančných vzťahov s Maďarskom, týkajúcej sa Vodného diela Gabčíkovo. Náhradou majú byť aktíva Vodného diela Žilina, ktoré sú v správe štátu. Po decembrovom odčlenení výrobnej časti SE v rámci reštrukturalizácie a súhlase veriteľov Vodohospodárskej výstavby sa dvojstranná zmluva o výmene vodných diel mala podpísať do konca roku.

Proti vyňatiu elektrárne Gabčíkovo z majetku SE však stojí požiadavka úverujúcich bánk, ktoré nepripúšťajú zníženie aktív SE. Dôležitým faktorom je výkon gabčíkovskej elektrárne, ktorý predstavuje 720 megawattov (MW), kým Vodné dielo Žilina disponuje výkonom len 72 MW. Minister hospodárstva Ľubomír Harach po schválení posunu termínov informoval, že sa uvažuje aj o inom podniku, na ktorý by sa previedli aktíva gabčíkovskej elektrárne. To však nemá na postoj bánk žiadny vplyv. Rozuzlenie situácie môžu priniesť jedine rokovania so zástupcami veriteľských bánk. Situácia však pre SE nie je neriešiteľná, dodal Harach.

Pôvodný zámer plnenia zmluvy s Maďarskom rátal s vyrovnaním prostredníctvom Združenia Dunaj. Vládny kabinet však v stredu schválil aj zmenu gestorstva, podmienky pozastavenia, resp. ukončenia činnosti združenia, a prechod vyrovnania na dvojstranné zmluvy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS