ČLÁNOK
Slovenské elektrárne doprivatizuje až budúca vláda
21. mája 2002

Rozhodnutie o privatizácii Slovenských elektrární (SE) by mal podľa doterajších predpokladov prijať až ďalší vládny kabinet. Súčasná vláda dovtedy vykoná len technickú prípravu a maximálne zostaví shortlist záujemcov o podiel v SE. Po rokovaní Porady ekonomických ministrov (PEM) to povedal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.

Ako ďalej Mikloš informoval, minister hospodárstva Ľubomír Harach by mal do konca júna vypracovať postup pri privatizácii SE spolu s návrhom riešenia problémových oblastí, medzi ktoré patrí napríklad situácia okolo vodného diela Gabčíkovo, alebo jadrové elektrárne. „Považujeme za dôležité vypracovať tieto technické kroky ešte teraz, aby nenastal veľký odstup medzi privatizáciou rozvodných podnikov a SE,“ povedal Mikloš. PEM odporučila ministrovi hospodárstva, aby predložil materiál o spôsobe predaja SE na rokovanie vlády. Ekonomickí ministri sa priklonili k odporúčaniu privatizačného poradcu, ktorý navrhuje vyzvať investorov na predloženie ponúk na privatizáciu SE ako celku zároveň s navýšením ich základného imania. Druhou alternatívou je rozčlenenie firmy na dve 100-percentné dcérske spoločnosti, z ktorých jedna by spravovala aktivity súvisiace s jadrovou energiou a druhá zvyšné zdroje. To by podľa Mikloša umožnilo investorom zaujímať sa o jednu alebo viac častí podniku a zvýšilo by to konkurenciu v procese predaja. Podpredseda vlády pre ekonomiku sa však podľa svojho názoru prikláňa k variantu predaja minoritného podielu akcií spolu s navýšením základného imania.

Štát by mal predať v SE minoritný podiel akcií. Ak sa Fondu národného majetku SR podarí odkúpiť podiely SE, ktoré vlastnia Reštitučný investičný fond a Slovenský plynárenský priemysel, predávať sa bude 49-percentný podiel. V opačnom prípade pôjde na predaj približne 44,8 % akcií SE.

Ivan Mikloš sa vyjadril aj k účasti SE na predaji podielov v rozvodných energetických podnikoch. Podľa neho ide o škandalóznu záležitosť a bude o nej informovať ministra hospodárstva počas stredajšieho rokovania vlády.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS