ČLÁNOK
Slovenská sporiteľňa bude slovenská aj keď sa bude volať Erste
14. decembra 2000

Vladimíra Mečiar už pred dobrým mesiacom „vedel“, kto získa Slovenskú sporiteľňu. So sebe vlastnou bohorovnosťou vyhlásil, že „…ak „odíde“ napríklad Slovenská sporiteľňa do rakúskej Die Erste, tak sa veľmi sťaží menová politika Národnej banky Slovenska“. Včera rozhodnutie padlo! Erste naozaj zvíťazila v súťaži a guvernér Národnej banky Slovenska nejavil popoludní, na rokovaní vlády, ani len známky hystérie. Vie, že svoju prácu nemôže „ošáliť“ a za zvádzanie prípadného neúspechu na rakúskeho majiteľa najväčšej slovenskej banky by ho vysmiali nielen odborníci.

Politici radi hovoria o veciach, o ktorých vedia málo. Nevedomosť uvoľňuje rozlet, nestavia zábrany ani najväčším hlúpostiam. Je jasné, že ani Mečiarová vláda, ani žiadna z opozičných strán privatizáciu sporiteľne nepotrebovali, lebo logika im hovorí, že nemať banky, znamená nemať vplyv.

V komisii, ktorá rozhodovala o výbere kandidáta na privatizáciu Slovenskej sporiteľne sedel aj zástupca Slovenskej národnej strany. Proces odštátnenia má byť férový a preto sa nad nomináciou národniara nik nečudoval. Obava, že by s privatizáciou mohol súhlasiť – lebo čo už narobí normálny človek s racionálnymi argumentami – vyprovokovala predsedníčku Slovenskej národnej strany Annu Malíkovú, že svojho človeka jednoducho z komisie stiahla. Demokracia je demokracia a stranícka disciplína je stranícka disciplína. Zvíťazila disciplína. SNS má ruky čisté. Svoje si nedala, cudzie nedostane.

Nezmyslov okolo privatizácie bánk odznelo v posledných týždňoch viac ako sa dalo vypočuť. Vrcholným číslom bolo tvrdenie, že zmena vlastníka finančného domu znamená aj privatizáciu vkladov.

Privatizácia politikom prekáža, lebo ich vyháňa z bankového sektora. Vláde spred roka 1998 sa podarilo privatizáciu znemožniť. V podobe nostalgie ostali spomienky, keď na dobrý úver stačila skvelá, lepšie povedané správny preukaz. Je viac ako isté, že noví vlastníci nebudú pri posudzovaní žiadostí o úver dostatočne „uvedomelí“ a ich angažovanosť sa bude merať len cez čísla vo výročnej správe banky. A to napriek tomu, že Erste bude vlastne normálna slovenská banka. Konečne normálna.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 12. 2023

USD 1,078 0,004
CZK 24,335 0,034
GBP 0,856 0,001
HUF 380,570 1,270
CAD 1,462 0,008

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS