ČLÁNOK
Slovenská pošta si chce zachovať podiel na základnom imaní PB
18. februára 2000

Tento záujem SP vychádza z potreby zachovania jej vplyvu na strategické rozhodnutia banky, ktoré majú dopad na spoločné obchodné aktivity oboch subjektov. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol Branko Péchy, vedúci kancelárie riaditeľa SP v súvislosti s nedávnym vyhlásením predstaviteľov PB o potrebe navyšovania základného imania banky. Táto potreba podľa ich slov súvisí približne s jednomiliardovou stratou, ktorú banka očakáva za minulý rok.
Ako ďalej povedal B. Péchy, SP sa na navyšovaní základného imania PB zúčastní v tom prípade, že zabezpečí dostatok finančných zdrojov a zároveň tento krok nebude mať negatívny vplyv na jej hospodárske výsledky.
Základné imanie PB momentálne dosahuje 1,2 mld. Sk pri bilančnej sume okolo 20 mld. Sk. Objem celkového navýšenia základného imania by mal predstavovať hodnotu očakávanej straty, teda 1 mld. Sk. Podľa vyjadrení predstaviteľov PB by k navýšeniu základného imania mohlo dôjsť ešte v prvom štvrťroku tohto roka. Na navýšení imania by sa mali podieľať súčasní akcionári banky. Svoj záujem o navyšovanie už prejavila súkromná spoločnosť Istrokapitál, a.s., ktorej podiel v banke v súčasnosti nepriamo dosahuje údajne približne tretinu. Istrokapitál už požiadal o posúdenie jeho účasti na navýšení imania v PB Národnú banku Slovenska, ktorá sa však zatiaľ k žiadosti nevyjadrila.
Podľa stredajšieho vyjadrenia ministerky financií Brigity Schmögnerovej však ministerstvo financií (MF) nebude súhlasiť s navýšením základného imania v PB spoločnosťou Istrokapitál. Ako pre tlačovú agentúru SITA vo štvrtok uviedol hovorca MF Peter Švec, dôvodom tohto postoja rezortu financií je skutočnosť, že spoločnosť Istrokapitál nespĺňa podmienky akcionára. Bližšie ich však odmietol špecifikovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS