ČLÁNOK
Slovenská poisťovňa získala viac ako 40 % trhu s povinným zmluvným poistením
15. januára 2002

Slovenská poisťovňa (SP) dosiahla už začiatkom decembra 40-percentný podiel na trhu v povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel (PZP). „Vysoko postavený plán sa nám podarilo dosiahnuť začiatkom decembra, a to najväčší nápor klientov SP očakávala ku koncu roka,“ skonštatoval pre agentúru SITA viceprezident SP Vladimír Hudec. Najviac zmlúv klienti podľa jeho slov uzatvorili s obchodnými zástupcami poisťovne.
V prípade kúpy motorového vozidla v priebehu roka zaplatí jeho majiteľ už len alikvotnú časť poistného. Poistenie je možné uzavrieť priamo v poisťovni, u obchodných zástupcov, zmluvných predajcov motorových vozidiel a prostredníctvom internetu. Štát bude počas prvých troch rokov po demonopolizácii regulovať ceny poistného. Zákon umožňuje poisťovniam zvýšiť cenu povinného zmluvného poistenia v nasledujúcich troch rokoch maximálne o 30 % nad stanovené minimum. Dolná hranica poistného pre roky 2003 a 2004 sa bude prehodnocovať na základe vývoja inflácie a škodovosti v jednotlivých segmentoch.
Vládny kabinet vo štvrtok vypustil z rokovania materiál o predaji svojho 66,79-percentného podielu v SP nemeckej Allianz AG. Cena kupovaného podielu ani podmienky zmluvy zatiaľ nie sú známe. Víťazom privatizačného tendra na majoritný podiel v SP sa stala nemecká poisťovňa Allianz AG ešte v decembri minulého roku. Výberová komisia tak zamietla ponuku holandskej skupiny Aegon. Víťaz tendra na základe zmluvy s Penta Group získa aj celý 24,27-percentný balík akcií SP v jej vlastníctve. Allianz tak spolu so štátnym podielom nadobudne viac ako 91 % akcií SP. V súlade s memorandom medzi Ministerstvom financií SR a Pentou by mala byť cena za tento podiel rovnaká ako cena, za ktorú predáva svoje akcie štát. Predpokladá sa, že konečná verzia návrhu zmluvy o predaji SP bude predložená na tohtotýždňové zasadnutie vlády.
Tender na predaj majoritného podielu v SP bol vyhlásený v júni minulého roku. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 záujemcov. Na užší zoznam uchádzačov sa dostali Allianz, Aegon, Eureko a La Fondiaria. Poslední dvaja menovaní sa po vykonaní due diligence rozhodli v tendri nepokračovať a svoje záväzné ponuky nepredložili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS