ČLÁNOK
Slovenská koruna v závere týždňa stabilná, česká tiež.
14. januára 2002

Likvidita na trhu sa stále zvyšuje a s príchodom zahraničných hráčov koruna posilňuje. Hlavným faktorom posilňovania je priaznivý sentiment na slovenskú korunu samotnú vyplývajúci z očakávaného predaja 49% SPP. V širšom meradle je to priaznivý sentiment na stredoeurópske meny so zaujímavým úrokovým diferenciálom voči voľným menám ako aj priaznivé vyhliadky ekonomík krajín V4.

Česká koruna končila týždeň pokojne na 32,23 Kč za euro. Tento týždeň budú trhy nervózne očakávať detaily okolo programu boja proti silnej korune, ktoré má prejednať vláda v stredu. Očakáva sa, že hlavným bodom programu bude priamy transfer privatizačných príjmov od vlády do centrálnej banky tak aby neprechádzali trhom. Výhľadovo má však česká koruna priaznivé vyhliadky k ďalšiemu posilňovaniu a to najmä vďaka prílevu nových investícií na zelenej lúke (poslednou takou avizovanou je spoločný podnik Peugeota a Toyoty na výrobu low end áut v Kolíne)

Voči českej korune končila slovenská koruna na 1,3189 Sk za jednu českú korunu a voči doláru na 47,65 SK za jeden dolár.

Slovenská koruna má pred sebou priaznivé vyhliadky, ktoré sú dané jednak očakávaným vývojom situácie v okolitých emerging trhoch (kde očakávame posilňovanie lokálnych mien odvodený od očakávaného rastu HDP a prílevu investícií do tohto regiónu) a jednak pozitívnym domácim sentimentom, ktorý bude daný hlavne privatizáciou SPP. Nervozita z výsledkov parlamentných volieb by mohla byť zdrojom časovo ohraničeného kolísania kurzu, prípadne jeho oslabovania. Ak však bude Slovensko na jeseň prizvané do NATO, predpokladáme, že negatívne nálady na slovenskú korunu bude prekryté a koruna bude ťažiť z obratu sentimentu.

Obchodovanie na peňažnom trhu bolo v závere týždňa pokojné a banky sa sústreďovali na vyrovnávanie svojich pozícií na účtoch povinných minimálnych rezerv. Časť prebytku likvidity podľa dílera Tatra banky Mila Paracku umiestnili aj na jednodňových úložkách v Národnej banke Slovenska (NBS). Na clearingových účtoch tak nakoniec držali 25,9 mld. Sk, pričom na stopercentné splnenie svojej povinnosti ku koncu periódy by im stačilo deponovať 24,7 mld. Sk. „Znamená to, že sektor ukončil týždeň v dennom nadstave 1,2 mld. Sk,“ povedal Paracka. Na kumulatívnej báze prebytok likvidity predstavuje 109,24 %.

Budúci pondelok sa uskutoční aukcia päťročných štátnych dlhopisov s kupónom 7,8 %. Pôjde o prvú časť otvorenej emisie, v ktorej chce štát do konca júna emitovať 7 mld. Sk. Investori pritom môžu upísať celú sumu už v prvej aukcii. Podľa Paracku však zrejme dopyt nedosiahne takúto sumu. „Keďže výsledok aukcie môže výrazne ovplyvniť stav likvidity v sektore, momentálne je ťažké odhadnúť, koľko by mohla centrálna banka sterilizovať vo svojom utorkovom dvojtýždňovom repotendri,“ povedal. V stredu bude pritom maturovať 20,8 mld. Sk.

Jednodňové zdroje sa v piatok kótovali na 6,0 / 6,1 % p.a. a podľa Paracku by na tejto úrovni mali zostať aj v pondelok. Týždňové zdroje boli na 7,3 / 7,4 % p.a., dvojtýždňové peniaze sa pohybovali na 7,4 / 7,5 % p.a. Trojmesačné až ročné fondy sa kótovali na 7,5 / 7,6 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS