ČLÁNOK
Slovenská konsolidačná by mala mať nové zloženie orgánov
20. decembra 1999

Slovenská konsolidačná, a.s., by mala mať po piatkovom mimoriadnom valnom zhromaždení nové vedenie. Akcionári posudzujú návrh odvolať doterajších členov predstavenstva Antona Maťašeka a Zitu Zemkovú a na ich posty zvoliť Petra Kijovského z Investičnej a rozvojovej banky, a.s., (IRB) a Soňu Zaujecovú zo Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP). V predstavenstve akciovej spoločnosti má zostať Jaroslav Galajda.
Akcionári by mali takisto odvolať členov dozornej rade, ktorými boli Ľubomír Zezula, Michal Krajčovič, Ľudovít Matinovič. Ich náhradníkmi sa stanú Ivan Jakúbek, námestník generálneho riaditeľa, Konsolidačnej banky Bratislava, š. p. ú., Ján Oravec, generálny riaditeľ sekcie stratégie, podpory podnikania a legislatívy Ministerstva hospodárstva SR, Anton Markovič, riaditeľ odboru rozpočtu a podpornej politiky Ministerstva pôdohospodárstva SR, Vladimír Tvaroška, poradca podpredsedu vlády SR pre ekonomiku a Marián Podolák, zástupca Ministerstva financií SR.
Zloženie predstavenstva a dozornej rady je však dočasné. Definitívne orgány budú vybrané 1. apríla verejným tendrom. Vtedy totiž budú známe presné aktíva Slovenskej konsolidačnej.
Slovenská konsolidačná je spolu s KBB inštitúciou, do ktorej budú presunuté klasifikované úvery reštrukturalizovaných bánk. Pripadnú jej klasifikované úvery dané podnikom v konkurze, alebo na ktoré bol podaný návrh na jeho vyhlásenie, v ktorých prebieha likvidácia alebo bol na ňu daný súhlas alebo v prípade spoločností, ktoré boli medzitým zrušené, v celkovom objeme zhruba 64 mld. Sk. Slovenská konsolidačná by mala na rozdiel od KBB používať tzv. decentralizačný prístup získavania príjmov z pohľadávok, bude teda vo väčšej miere využívať externé služby. Ako v piatok povedal štátny tajomník Ministerstva financií SR Viliam Vaškovič, presunuté úvery navrhla riadiaca skupina úročiť diskontnou sadzbou plus 1,5 %. Vláda však môže znížiť sadzbu na diskont plus jedno percento.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS