ČLÁNOK
Slovenská investícia na Ukrajine môže stáť 120 mil. eur
10. júna 2013

Spoločnosť Star Juh Energo, za ktorou je slovenská firma Star EU – UA, a.s., realizuje na juhu Ukrajiny investíciu za takmer 120 mil. eur. Ide o najväčší projekt so slovenskou účasťou v oblasti alternatívnej energetiky u nášho východného suseda. Zameraný je na výstavbu fotovoltaického parku v Chersonskej oblasti ležiacej pri Čiernom mori. Podľa predpokladov by mohol byť zaradený medzi prioritné národné strategické projekty Ukrajiny. „Park sa buduje v dvoch etapách. Skupina Star Juh Energo investuje v prvej etape 80 mil. eur a v druhej 36 mil. eur,“ potvrdila pre agentúru SITA prvá tajomníčka Veľvyslanectva SR na Ukrajine Soňa Krajčová.

  Prvá etapa výstavby slnečnej elektrárne v Novej Kachovke s výkonom 120 megawattov začala vlani v októbri. V druhej etape v obci Vinohradovo v Curjupinskom rajóne pribudnú objekty na dvoch plochách s rozlohou osemnásť a dvadsať hektárov a kapacitou po deväť megawattov. Vyplýva to zo stručnej analýzy ukrajinského trhu v roku 2013 z pohľadu exportných možností slovenských firiem, ktorú vypracovala ekonomická diplomatka zo slovenskej ambasády v Kyjeve. „Star sa zapája aj do sociálnych programov v oblasti, pomáha pri zariaďovaní nemocníc,“ dodala Krajčová. Podľa materiálu spoločnosť v Kachovskom rajóne zrekonštruovala dve ambulancie (medpunkty) a tri gynekologicko-pôrodnícke ambulancie.

Na Ukrajine investujú aj ďalšie spoločnosti so slovenským kapitálom. Spoločnosti Shelen a Agroinvest USAID plánujú postaviť logistické centrum pre veľkoobchod s poľnohospodárskou produkciou v Rivnenskej oblasti na západe Ukrajiny. Investícia má stáť okolo 19 mil. USD a realizovaná bude v štyroch etapách. Je to prvý projekt veľkoobchodného trhu podľa medzinárodných štandardov. Podiel produkcie Rivnenskej oblasti na ňom má byť 15 % a ďalších piatich regiónov 85 %.

Spoločnosť Hemo Medika z Košíc, člen skupiny Sitno Holding Group, pôsobí na Ukrajine v oblasti zdravotníctva od roku 2007 a doteraz investovala okolo 5 mil. eur. V miestnych dcérskych firmách zamestnáva vyše 130 pracovníkov. Prevádzkuje Európske rádiologické centrum v Charkove na východe krajiny a diagnostické centrum v Užhorode v Zakarpatskej oblasti pri hranici so SR. V záverečnej fáze je projekt na prevádzku globálnej siete širokospektrálnych diagnostických laboratórií na celom území Ukrajiny. Vlani otvorili diagnostické laboratória v Lucku, Odese, vo Ľvove a v tomto roku aj v Sverdlovsku, v príprave sú podobné projekty v Ťjačive, Červonohrade a Ternopile. Firma chce posilniť svoju pozíciu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Ukrajine.

Výrobca vajec Begokon, p.v.o.d., ktorý patrí pod Hrko Holding, a.s., na Ukrajine investoval do poľnohospodárskej výroby na tisícke hektárov ornej pôdy 200 tis. eur a do obchodnej činnosti 100 tis. eur. Na rekonštrukciu a prevádzku chovu asi stotisíc nosníc plánuje dať 2 mil. eur a na obchodnú činnosť ďalších 500 tis. eur. Firma Sana Clis pôsobí na Ukrajine od roku 2001 v oblasti monitoringu klinických štúdií, skladovania a distribúcie výskumných preparátov. Hodnota jej investícií dosiahla 3 mil. eur.

Bioenergetická spoločnosť a.s. zabezpečila financovanie a výstavbu technológie triediacej linky, ako aj rekonštrukciu skládky komunálneho odpadu v Simferopole na polostrove Krym za asi 2,5 mil. eur. V miestnej firme Simeko má od roku 2009 podiel 49 %, zvyšok vlastní Fond komunálneho majetku v Simferopole. V tomto prípade vznikli neskôr problémy. „Administrácia mesta už skoro dva roky stavia prekážky rozvoju biznisu. Aj táto negatívna skúsenosť robí slovenskej spoločnosti reklamu,“ poznamenala Krajčová. Na Ukrajine podľa nej už vedia, že Slováci sú v spracovaní a zhodnocovaní odpadu dobrí a už začínajú prenikať aj do iných oblastí Ukrajiny.

Ako už agentúra SITA informovala, firmy so slovenským kapitálom investovali na Ukrajine k začiatku apríla tohto roka viac ako 81 mil. USD. Z celkového objemu zahraničných investícií v krajine je to však len 0,1 %. Najviac slovenských investícií v ukrajinskej ekonomike, a to 31 %, smerovalo do priemyslu. Na Ukrajine pôsobilo k uvedenému termínu 247 firiem so slovenským kapitálom, z toho 127 spoločných podnikov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2022

USD 0,957 0,008
CZK 24,650 0,011
GBP 0,903 0,010
HUF 411,720 5,070
CAD 1,316 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS