ČLÁNOK
Slovenská ekonomika je podľa RRZ zhruba 3 % pod úrovňou spred pandémie
2. augusta 2021

Slovenská ekonomika je aktuálne podľa prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vyše 3 % pod predkrízovým štvrťročným výkonom z posledného kvartálu 2019. Silnejšie oživenie ekonomiky očakáva v treťom štvrťroku. Posledný štvrťrok bude podľa rozpočtovej rady mierne tlmený novou vlnou pandémie. Vzhľadom na relatívne nízku zaočkovanosť populácie na Slovensku je riziko vývoja ekonomiky koncom roka naklonené smerom nadol. Za celý tento rok odhaduje rada rast ekonomiky na úrovni štyroch percent.

Zahraničný dopyt sa podľa rozpočtovej rady obnovuje slabším tempom pre nedostatok výrobných kapacít najmä v priemysle, avšak nedostatok vstupov do výroby pôsobí v niektorých sektoroch tlmiaco i na spotrebu domácností cez slabšie spotrebné dovozy. Spotreba domácností je tlmená i nárastom inflácie. Export a investície boli primárnym zdrojom prepadu HDP na začiatku pandémie, na rozdiel od exportu však obnova investícií a ich výhľad naďalej ostáva podľa rozpočtovej rady negatívny, pričom v druhom a treťom štvrťroku ostáva blízko minuloročných úrovní.

„Efektívnosť trhu práce je v súčasnosti horšia než pred pandémiou, nezamestnaných menej ako jeden rok ubúda len pomaly,“ konštatuje rada. Dôvodom sú následky pandémie a pomalší návrat zamestnaných do sektorov postihnutých lockdownmi. Pod predkrízovou úrovňou ostávajú i vyplatené mzdy, podľa posledného údaju z vybraných odvetví o 1,5 %. Vyššie objemy miezd púšťané do ekonomiky môžu byť opätovne brzdené koncom roka nárastom zamestnancov v karanténne prípadne pre pandemickú PN. Zamestnanosť i mzdy si udržia v strede roka podľa rady rast, zamestnanosť prekoná minuloročnú úroveň pravdepodobne až v poslednom štvrťroku 2021.

 

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS