ČLÁNOK
Slovakofarma a Léčiva sa dohodli
11. decembra 2001

Predstavitelia a.s. Slovakofarma Hlohovec a Léčiva, a.s., Praha, Česká republika, podpísali počas víkendu prvý zmluvný dokument o budúcej spolupráci oboch akciových spoločností v strednej a východnej Európe. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca Slovakofarmy Pavel Hraška. „V kontexte s plánovaným postupom sa obe spoločnosti do polovice roku 2002 majú stať dvomi rovnocennými dcérskymi spoločnosťami s majoritným akciovým podielom amerického investora Warburg Pincus,“ doplnil Hraška.

Ako však dodal, podmienkou uskutočnenia plánovanej integrácie je okrem iného aj kladné rozhodnutie valného zhromaždenia majoritného vlastníka Slovakofarmy, a.s., SL Pharma Holding GmbH, jej nezávislý finančný a právny audit, ako aj priaznivé stanovisko Protimonopolného úradu SR.

„Partnerský postup Slovakofarmy a Léčivy vytvorí na európskom trhu synergický efekt, čím vznikne konkurencieschopná spoločnosť s očakávaným ročným obratom 240 miliónov USD. V súvislosti s očakávaným vstupom SR do Európskej únie je cieľom zachovať farmaceutickú výrobu na Slovensku a zabezpečiť jej perspektívny rozvoj do budúcnosti,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovakofarmy Ondrej Gattnar.

Slovakofarma patrí medzi najvýznamnejších výrobcov generických liečiv v strednej i východnej Európe, vyrábajú však aj originálne prípravky. Základné imanie spoločnosti v minulom roku predstavovalo takmer 4,4 mld. Sk a 61 % jej akcií ku koncu minulého roka kontrolovala manažérska firma S. L. Pharma Holding.

Léčiva Praha je jednotkou na slovenskom i českom trhu s liečivami. V minulom roku zaznamenala čistý zisk 800 mil. Sk. Jej 98,5-percentným vlastníkom je americká investičná spoločnosť Warburg Pincus. Obe spoločnosti vyrábajú najmä generické liečivá, ktoré okrem slovenského a českého trhu distribuujú aj do ostatných krajín strednej a východnej Európy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS