ČLÁNOK




Slováci v Savojských Alpách
17. januára 2003

Vysokánskemu vestibulu hotela Fitzroy od suterénu po najvyššie poschodie nenápadne dominuje sklenená rúra výťahu. V jeho kabíne driečna blondínka zahalená v snehobielom župane, pod ktorým takmer určite nemá nič, smeruje do časti s 33 prepychovými izbami a šiestimi apartmánmi jedného z najelegantnejších hotelov lyžiarskeho mestečka Val Thorence, nepochybne patriaceho k mnohým perlám francúzskych Savojských Álp. Vari je zbytočné hovoriť, že aj peňaženky hostí, lepšie povedané ich kreditné karty, sú nemenej elegantné.

Návrat k tradičnej architektúre

Hotel Fitzroy však nie je typickým obrazom tohto najvyššie položeného lyžiarskeho strediska v Európe približne 2 300 m n. m.). Mestečko skôr charakterizujú malebné horské chaty, penzióny a apartmánové domy určené pre širokú klientelu lyžiarskych nadšencov. Navyše, po ošiali moderných stavieb, ktorým sa nevyhli mnohé strediská Savojských Álp, je tu zreteľné úsilie o návrat k tradičnej architektúre charakterizovanej predovšetkým výhradným používaním kameňa a dreva a úctou k horskému prostrediu.

Moderné trendy výstavby sú skôr ukryté v suterénoch budov v podobe podzemných garáží, kde autá parkujú po celý pobyt ich majiteľov. Niet tu teda takmer nijakej premávky, a aj lyžiarsky skibus vidno zriedka, pretože v meste je hustá sieť cestičiek pre lyžiarov tak umne posplietaných, že na lyžiach sa dá dostať ku každému obydliu.

Je skoré predpoludnie a tí, ktorí nepatria k horným desaťtisícom, už naplnili 140 kilometrov zjazdoviek, ktoré krížom-krážom pretína okolo 200 vlekov a lanoviek. Ročne sa do ich údržby a rekonštrukcií vkladá takmer milión eur, a tak nečudo, že patria k najvýkonnejším v Európe, pričom visutá lanovka Garon v jednej kabíne odvezie 180 ľudí do výšky 3 200 metrov. Hore je za dobrého počasia prekrásny výhľad na okolité savojské velikány vrátane majestátneho Mont Blancu.

Dokonalé svahy, kde si zalyžujú začiatočníci i lyžiari s pretekárskymi ambíciami, nie sú jediným lákadlom tohto mesta snehu. Nechýbajú tu bazény, sauny, fitnescentrá, športová hala, požičovne, športové obchody či reštaurácie. Podvečer začína byť vraj veľmi atraktívna tzv. ulica smädu, zdola až hore lemovaná krčmami a barmi.

Val Thorence je však iba epizóda, hoci krásna a inšpirujúca, z lyžiarskeho románu Savojských Álp. Sama je súčasťou kapitoly Les 3 Valeés, teda Troch údolí, kam patria ďalšie strediská Les Menuires, Courchevel a Meribel. Celý vzájomne prepojený komplex vyráža dych ohromujúcou 600-kilometrovou dĺžkou tratí. Tisíce lyžiarov tu môžu lyžovať celé dni a vždy na inej zjazdovke.

Dominujú Holanďania

Inou kapitolou sú spojené strediská Risoul – Vars, akoby stvorené na rodinné lyžovačky s jedinou výnimkou, vlastne dvoma. Vo Varse je jedna z najčiernejších, teda najprudších zjazdoviek v Európe pod názvom Le Coni, miestami so 43-stupňovým sklonom. Krv tuhne vo Varse aj pri pohľade na špeciálny zjazd určený na prekonávanie rýchlostných rekordov v lyžovaní a cyklistike. Na letmom kilometri na lyžiach sa tu dosahujú časy nad 240 km/hod.

Zo zahraničných návštevníkov dominujú Holanďania, Nemci a Angličania. Najnovšie aj Rusi a Ukrajinci. Dovedna už osem rokov sem smerujú aj návštevníci zo Slovenska. Ich počet z roka na rok stúpa a v tejto sezóne sa očakáva, že Savojské Alpy navštívi vyše 1 200 slovenských lyžiarov. Hoci Francúzsko nepatrí medzi lacné krajiny, Slováci v porovnaní s lyžovaním v iných alpských krajinách, alebo dokonca doma, oceňujú aj cenovú prístupnosť pobytov. Prirodzene, treba si vyberať, pretože ceny sa pohybujú v závislosti od termínov. Znalci odporúčajú najmä predvianočné a jarné pobyty, ktorých ceny – možno výhodnejšie ako na Štrbskom Plese – vari najviac vyhovujú našim peňaženkám.

Autor je spolupracovníkom PROFITU


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS