ČLÁNOK
Slávia Capital opäť súťaží o Banku Slovakia
22. januára 2002

European American Investment Bank AG a Slávia Capital a.s. sú pripravení v prípade, že získajú 60,07 percentný podiel v Banke Slovakia, rokovať o odkúpení zvyšných akcií od minoritných akcionárov za rovnakých podmienok ako v prípade akcií štátu. Slávia Capital sa o banku zaujíma po druhý raz, tentoraz ako súčasť konzorcia. Informovala o tom Andrea Vadkerti, hovorkyňa firmy Podiel účasti partnerov na kúpe banky sa určí až po vykonaní hĺbkového auditu .

Konzorcium očakáva, že spoločná ponuka vylepšená najmä v podmienke kapitálovej sily, presvedčí NBS o serióznom záujme ponúknuť za podiel v Banke Slovakia primeranú cenu a vybudovať z najmenšej slovenskej banky prvú špecializovanú privátnu a investičnú banku so zahraničnou účasťou. European American Investment Bank a Slávia Capital sú pripravení po získaní majority posilniť bilančnú sumu banky o tri miliardy slovenských korún na strane pasív, otvoriť nové kreditné linky, navýšiť primárne vklady a rozšíriť produkty investičného bankovníctva.

Skúsenosti Slávie Capital z oblasti investičného bankovníctva a kontakty na svetové investičné komunity jej zahraničného partnera European American Investment Bank , presvedčili prednedávnom aj v susednej Českej republike. Konzorcium vyhralo tender na poradcu pri privatizácii podniku Vítkovice Steel a.s.

Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu slovenskú banku už tretíkrát. V prvom výberovom konaní sa o banku zaujímala iba Česká pojišťovna v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco. Tender sa však skončil v polovici februára 2001 neúspešne.

Druhé výberové konanie vyhlásil FNM na začiatku mája 2001. Vtedy sa počet záujemcov o banku zvýšil a banku chceli sprivatizovať J & T Finance Group, a.s., Slávia Capital, a.s., a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad NBS však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností.

Ponuka 60,07% podielu zahŕňa 454.674 kusov akcií v menovitej hodnote 1000 Sk. Zámerom fondu je formou výberového konania predať svoj podiel vcelku. Ďalšími vlastníkmi Banky Slovakia sú Slovenská poisťovňa s 26,4%, Slovenská sporiteľňa so 6,3%, mesto Banská Bystrica vlastní 6,9% akcií. Rozhodnutie o tom, ktorí potenciálni investori budú môcť vykonať due diligence v Banke Slovakia (BS), by mal niektorým žiadateľom vydať bankový dohľad NBS na budúci týždeň.

Banka Slovakia sídli v budove bývalého štátneho podniku Rudné bane. V ňom kedysi pracoval vedúci odboru kapitálového trhu na Fonde národného majetku SR Karol Danys, ktorý pomáhal banku založiť Jozefovi Medveďovi. Na jednom z klubov ekonómov sa Ján Porvazník, ktorý vedie klub Jozefa Medveďa opýtal či v banke praxujú aj študenti katedry financií ktorú vedie. Po kladnej odpovedi poznamenal, že to bol celkom dobrý nápad založiť za peniaze FNM „cvičnú banku“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS