ČLÁNOK
Slávia Capital by chcela aj podiel minoritných akcionárov BS
13. decembra 2001

Slávia Capital, o.c.p. (SC) je v prípade, že získa 60,07-percentný štátny podiel v Banke Slovakia, a.s. pripravená rokovať o odkúpení zvyšných akcií od minoritných akcionárov za rovnakých podmienok ako v prípade akcií štátu. Informoval o tom generálny riaditeľ SC Peter Gabalec.

SC, ktorá sa bez úspechu zúčastnila už aj predchádzajúceho tendra na kúpu majority v Banke Slovakia, sa tentokrát o najmenšiu slovenskú banku uchádza v konzorciu s European American Investment Bank AG (Euram). Tento holding má centrálu v Holandsku. V Rakúsku získal bankovú licenciu pred dvoma rokmi prostredníctvom kúpy menšej rakúskej banky. Nezaoberá sa retailovým bankovníctvom, ale orientuje sa na privátne bankovníctvo, správu aktív, korporátne a štrukturálne financovanie. Podiel účasti na kúpe banky obaja účastníci určia po prípadnom vykonaní due diligence. Euram má bilančnú hodnotu 200 mil. eur a vlastné imanie 11,4 mil. eur.

SC očakáva, že centrálna banka jej umožní vykonať v Banke Slovakia due diligence. Otázku nedostatočnej kapitálovej sily, ktorú jej podľa Gabalca vytkla centrálna banka v predchádzajúcom tendri, vyriešila spoločnosť spoločnou účasťou s Euram. Ako dodal člen predstavenstva Peter Ratkovský, Banka Slovakia je zdravá banka, pre ktorú nie je podstatný silný kapitál, ale sofistikovaný prístup a know-how.

Štát sa pokúša sprivatizovať Banku Slovakia už tretíkrát. Ponuka 60,07-percentného podielu zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 Sk. Zámerom majoritného akcionára, Fondu národného majetku SR, je formou výberového konania predať svoj podiel vcelku. Ďalšími vlastníkmi banky sú Slovenská poisťovňa, a.s. s 26,4 %, Slovenská sporiteľňa, a.s. so 6,3 %, mesto Banská Bystrica vlastní 6,9 % akcií.

Medzi ďalšími potenciálnymi investormi do banky je J&T Finance Group, a.s., ako aj člen tejto skupiny česká J&T Banka. Záujem o kúpu najmenšej slovenskej banky má aj Poštová banka a rakúska Meinl Bank. Posledným uchádzačom je podľa informácií agentúry SITA bližšie neurčená americká investičná skupina. Po udelení súhlasu NBS s vykonaním due diligence a súhlasu FNM s poskytnutím informačného memoranda si budú môcť záujemcovia memorandum vyzdvihnúť a vykonať hĺbkový audit.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS