ČLÁNOK
Slavia Capital a Euram Bank sú von z hry o Banku Slovakia
27. februára 2002

Spoločnosť Slavia Capital zúčastňujúca sa v konzorciu s Euram Bank v tendri na predaj 60,07-percentného podielu v Banke Slovakia (BS) sa rozhodla nepodať rozklad voči rozhodnutiu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorým jej centrálna banka zamietla možnosť vykonať v BS predinvestičný audit. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa Slavie Capital Andrea Vadkerti.

Konzorcium tak nebude mať možnosť získať informácie potrebné pre podanie záväznej ponuky na kúpu akcií BS a z tendra de facto vypadáva. Dôvody rozhodnutia Slavie Capital však Vadkerti odmietla komentovať.

Zatiaľ jediným investorom, ktorý môže pokračovať v tendri, by mala byť rakúska Meinl Bank. Okrem nej ešte o kúpu majoritného balíka akcií najmenšej slovenskej banky z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) prejavili záujem J&T Financie Group, J&T Bank a Poštová banka. Posledným záujemcom údajne mala byť neznáma americká investičná skupina Winged Keel Group. Ani jednému z týchto uchádzačov však NBS nepovolila vykonať v BS due diligence. Banka Slovakia však už proti rozhodnutiu centrálnej banky vo všetkých štyroch prípadoch podala rozklad.

Vzhľadom na túto situáciu FNM už avizoval možnosť predĺženia tendra s cieľom vytvoriť v ňom konkurenčné prostredie. Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu slovenskú banku už tretíkrát. Ponuka 60,07-percentného podielu zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1 000 Sk. V prvom výberovom konaní, ktoré sa uskutočnilo na jeseň 2000, sa o banku zaujímala iba Česká poisťovňa v konzorciu so slovenskou spoločnosťou Hanco. Tender sa však skončil v polovici februára 2001 neúspešne, keď sa FNM a konzorcium nedohodli na podmienkach kúpy.

Druhé výberové konanie vyhlásil FNM na začiatku mája 2001. Vtedy sa počet záujemcov o banku zvýšil a banku chceli sprivatizovať J&T Finance Group, a.s., Slávia Capital, a.s. a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad Národnej banky Slovenska však neudelil súhlas Banke Slovakia na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom ani jednej z týchto spoločností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS