ČLÁNOK
Skutočne skromné a smutné víťazstvo
21. januára 2002

Je to ako v zlej groteske. Tí čo zavinili súčasný stav slovenského internetu – a politici súčasnej koalície medzi nich bezpochyby patria, sa zrazu s blížiacimi sa voľbami a rastúcim hnevom voličov stávajú plamennými bojovníkmi za rozmach informačnej spoločnosti na Slovensku. Tí ktorí zabetónovali monopol, tí ktorí nie sú dokonca schopní zabezpečiť ani jeho reguláciu teraz hasia problém novinovými vyhláseniami a na rýchlo šitými stretnutiami. Výsledkom toho všetkého je udržanie status quo a a viac ako hmlistý projekt eSlovensko.

Každému kto nemá klapky na očiach a pozerá sa i trochu ďalej ako len do svojho koryta je zrejmé, že informácie sa stávajú v dvadsiatom prvom storočí tým najvzácnejším tovarom. A že internet, široko dostupný a všade využívaný internet je pre rozvoj krajiny minimálne rovnako významný, ako vybudovanie diaľničnej siete alebo aproximácia práva smerom k EU. Žiaľbohu prienik ľudí vedomých si tejto prostej skutočnosti s ľuďmi, ktorí za posledných desať rokov spravovali túto krajinu je de facto nulový.

Súčasný stav internetu na Slovensku je ťažko možné označiť ináč ako mizerný. Stále má omnoho bližšie k luxusnému tovaru ako ku každodennej samozrejmosti – koniec koncov môžeme byť radi že ho ministerstvo financií nezačalo ako luxusný tovar zdaňovať. Okrem toho najväčšou bolesťou je fakt, že čo i len 64 kB permanentné pripojenie, spoplatnené rozumným paušálom nezávislým na čase a prenesených dátach je čírou utópiou. Pritom až takýto prístup urobí z Internetu rovnakú samozrejmosť, akou je povedzme káblová televízia.

Nie je zatiaľ vôbec jasné, čo presne bude projekt eSlovensko znamenať, dúfať však že práve on bude tým, kto vytrhne tŕň z päty je priodvážne. Omnoho viac ako takéto projekty a koniec koncov i omnoho viac ako zníženie DPH by pomohla urýchlená a maximálna liberalizácia trhu prenosu dát. To, že nezdraženie cien zo strany súčasného monopolu zabezpečuje osobne premiér svojím dohovorom je viac smutné, ako hocičo iné. Skutočne smutné víťazstvo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS