ČLÁNOK
Skupina krajín G7 dôveruje svojim ekonomikám
8. októbra 2001

Skupina priemyselných štátov Group of Seven (G7) dôveruje svojim ekonomikám napriek ničivým útokom na Svetové obchodné centrum a Pentagon. V komuniké zverejnenom po stretnutí ministrov financií a šéfov centrálnych bánk krajín G7 sa uvádza, že združenie sa zaväzuje predložiť potrebné opatrenia na zvýšenie ekonomického rastu a udržania zdravia finančných trhov vo svojich krajinách. Skupina vyspelých krajín sľúbila tiež opatrenia proti financovaniu teroristov.

Ministri G7 uviedli, že existujú krátkodobé ekonomické neistoty v dôsledku útokov v USA, avšak budú spolupracovať na podpore výhľadov ekonomického rastu vo svojich krajinách. G7 zahŕňa USA, Japonsko, Nemecko, Britániu, Francúzsko, Taliansko a Kanadu. V komuniké sa ďalej píše, že G7 bude pozorne monitorovať devízové trhy a podľa situácie urobí patričné opatrenia. Skupina tiež zopakovala svoju podporu pre nové kolo rozhovorov o svetovom obchode a uvítala pokračujúci rast a pokrok reforiem v Rusku.

Predstavitelia G7 sľúbili nové opatrenia v úsilí odhaliť skupiny, ktoré finančne podporujú teroristov a odvádzajú peniaze cez globálny finančný systém. G7 plánuje konvertovať existujúcu agentúru proti praniu peňazí do inštitúcie, ktorá by mala odhaľovať organizácie podobné skupine okolo Usáma bin Ladina. Úlohou agentúry, ktorú založila v roku 1989 Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), bolo odhaľovanie prania špinavých peňazí kriminálnych gangov, väčšinou drogových dílerov, cez medzinárodný finančný systém.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS