ČLÁNOK
Sko odmietla ponuky investorov na kúpu Poštovej banky, Istrokapitál má naďalej záujem
20. augusta 2002

Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo) odmietla ponuky akciových spoločností Tatra banka a Česká poisťovňa na kúpu majority v Poštovej banke, a.s. (PB) a ukončila výber investora formou verejného výberového konania. Ponuky totiž nespĺňali požiadavky SKo. Agentúru SITA o tom informoval tlačový tajomník SKo Patrik Golský.

SKo bude podľa neho pri výbere nového akcionára pokračovať formou vnútorného výberového konania alebo formou priamej výzvy. Ako ďalej uviedol, SKo priamo osloví Tatra banku, Českú poisťovňu, Kulczyk Holding a ING Bank, ktorým už centrálna banka povolila vykonanie due diligence v banke a presne definuje svoje požiadavky. Následne budú môcť záujemcovia predložiť svoje revidované ponuky. „Konkrétna forma pokračovania v procese výberu strategického investora v Poštovej banky by mala byť známa do konca augusta,“ skonštatoval Golský.

SKo vyhlásila medzinárodný tender na privatizáciu 55-percentného podielu v PB v decembri minulého roka. Spolu s viac ako tretinovým vlastníkom banky, súkromnou spoločnosťou Istrokapitál, sa dohodla na spoločnom postupe pri predaji majority v PB. O víťazovi tendra bude rozhodovať ministerstvo financií, ktoré je 100-percentným akcionárom SKo.

Predbežné ponuky na kúpu banky v riadnom termíne podali traja záujemcovia – Tatra banka, Kulczyk Holding a J&T Finance Group. Kulczyk však neskôr z tendra odstúpil napriek tomu, že získal povolenie na vykonanie auditu. Spoločnosť J&T od centrálnej banky súhlas s vykonaním due diligence nedostala. Na kúpu majoritného podielu v PB podali dodatočne nezávislé ponuky aj ING Bank N.V. a Česká pojišťovna.

Istrokapitál, a.s., ktorý je minoritným akcionárom Poštovej banky, a.s. (PB), je pripravený predložiť ponuku na kúpu 55 % akcií banky, ktoré v súčasnosti vlastní Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo). Ponuku však predloží až v prípade, že SKo nenájde pre banku strategického investora. Dovtedy bude postupovať v súlade s SKo. Pre agentúru SITA to povedal člen predstavenstva Istrokapitálu Miroslav Remeta.

Istrokapitál podľa Remetu zatiaľ s SKo o kúpe akcií banky nerokoval. SKo by mala v blízkom čase rozhodnúť, akým spôsobom bude pokračovať pri výbere investora. Uvažuje pritom s formou vnútorného výberového konania alebo formou priamej výzvy. Osloviť by mala s presnými požiadavkami Tatra banku, Českú poisťovňu, Kulczyk Holding a ING Bank, ktorým už centrálna banka povolila vykonanie due diligence v banke.

Remeta nekomentoval pravdepodobnosť získania súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS) s nadobudnutím ďalších akcií PB. „Istrokapitál už raz absolvoval celý proces schvaľovania a centrálna banka dobre pozná jeho finančnú pozíciu,“ konštatoval. Ako dodal, nemali by preto existovať právne dôvody, kvôli ktorým by malo byť rozhodnutie NBS negatívne.

SKo vyhlásila medzinárodný tender na privatizáciu 55-percentného podielu v PB v decembri minulého roku. S Istrokapitálom, ktorý vlastní 34,25 % akcií banky, sa dohodla na spoločnom postupe pri predaji majority v PB. O víťazovi tendra bude rozhodovať ministerstvo financií, ktoré je 100-percentným akcionárom SKo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS