ČLÁNOK
SKo dostala šesť ponúk na odkúpenie balíka pohľadávok
17. mája 2001

Slovenská konsolidačná (SKo) dostala šesť platných ponúk na kúpu balíka pohľadávok v rámci prvého pilotného projektu v nominálnej hodnote vyše 13,3 mld. Sk. Ponuky predložili štyria zahraniční a dvaja domáci záujemcovia. Po uplynutí konečného termínu na podávanie ponúk o tom agentúru SITA informoval generálny riaditeľ SKo Milan Šikula.

SKo dostala celkovo desať ponúk. Štyri ponuky však boli neplatné, pretože záujemcovia neboli účastníkmi tendra, čiže sa formálne neprihlásili do výberového konania. Rozhodnutie o víťazovi súťaže by sa malo uskutočniť po vyhodnotení výberovou komisiou, prerokovaní v investičnom výbore a následným schválením v dozornej rade konsolidačnej agentúry. Výber víťaznej ponuky by sa podľa odhadov M. Šikulu mal zrealizovať do konca mája. „Celý proces predaja pohľadávok by mal skončiť podpisom zmluvy, ktorej uzavretie možno očakávať do konca júna,“ uviedol M. Šikula .

O pohľadávky v účtovnej hodnote 13,314 mld. Sk prejavilo predbežný záujem viac ako 20 subjektov, medzi ktorými sa nachádzajú aj Medzinárodná finančná korporácia, Goldman Sachs, General Electric Capital, Cargill Financial, First City Financial, Lone Star a Crown North Corporation. Medzi domácich záujemcov patria napríklad firmy Emteco, Penta Investment Limited, Prvá prevodná a 1. inkasná a faktoringová.

Po ukončení prvého pilotného projektu pripravuje SKo ďalší projekt zameraný na predaj pohľadávok s približne dvojnásobným objemom. „K tomuto kroku sme pristúpili na základe požiadaviek investorov,“ uviedol M. Šikula. Projekt by sa mohol uzavrieť do konca tohto roka.

V súčasnosti sa podľa slov M. Šikulu vedú koncepčné rokovania aj o vymáhaní ďalších pohľadávok štátu v objeme 100 až 200 miliárd korún. Jednou z alternatív je podľa M. Šikulu aj ich presun na Slovenskú konsolidačnú, ktorá by následne zabezpečovala ich správu a následný predaj.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS