ČLÁNOK
SKo bude rozhodovať o ponukách na kúpu pohľadávok
29. mája 2001

Dozorná rada Slovenskej konsolidačnej (SKo) bude rozhodovať o víťazovi súťaže, ktorý kúpi balík pohľadávok v nominálnej hodnote približne 13,3 mld. Sk. Ako agentúre SITA povedal generálny riaditeľ SKo Milan Šikula, budú vyberať zo šiestich ponúk, nespresnil však mená záujemcov. Ponuky predložili štyria zahraniční a dvaja domáci záujemcovia.

Podľa zverejnených informácií SKo dostala celkovo desať ponúk. Štyri ponuky však boli neplatné, pretože záujemcovia neboli účastníkmi tendra, čiže sa formálne neprihlásili do výberového konania. Rozhodnutie o víťazovi súťaže by sa malo uskutočniť po vyhodnotení výberovou komisiou, prerokovaní v investičnom výbore a následným schválením v dozornej rade konsolidačnej agentúry. Celý proces predaja pohľadávok by mal skončiť podpisom zmluvy, ktorej uzavretie možno očakávať do konca júna.

O pohľadávky v účtovnej hodnote 13,3 mld. Sk prejavilo pôvodne predbežný záujem viac ako 20 subjektov, medzi ktorými sa nachádzali aj Goldman Sachs, General Electric Capital, Cargill Financial, First City Financial, Lone Star a Crown North Corporation. Medzi domácich záujemcov patria napríklad firmy Emteco, Penta Investment Ltd, Prvá prevodná a 1. inkasná a faktoringová.

Po ukončení prvého pilotného projektu pripravuje SKo ďalší projekt zameraný na predaj pohľadávok s približne dvojnásobným objemom, ktorý by sa mohol uzavrieť do konca tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS