ČLÁNOK
Situácia okolo tendra v SPP sa vyjasní možno do týždňa
18. septembra 2001

Minister hospodárstva Ľubomír Harach sa k čistote tendra na výber dodávateľa zákazníckeho systému pre Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) vyjadrí až po posúdení stanovísk šéfov predstavenstva a dozornej rady podniku. Definitívnu odpoveď z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá projekt financuje, očakávajú plynári do týždňa. Ako agentúre SITA potvrdil hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, Harach už dostal stanovisko od podpredsedu predstavenstva a šéfa výberovej komisie Jána Kaspera.

Víťazom tendra sa majú údajne stať firmy Corinex Group a Compaq Computers. Porazenou by zostala spoločnosť Accenture, ktorá spolu s firmami Ditec a IBM predložili druhú ponuku. Strana maďarskej koalície označila za konflikt záujmov fakt, že dvaja členovia výberovej komisie sú v štatutárnych orgánoch firiem, v ktorých má Corinex majetkovú účasť. Minister Harach, ktorého rezort čoskoro prevezme v SPP akcionárske práva, túto domnienku potvrdí, alebo vyvráti až po analýze požadovaných stanovísk.

Spoločnosť Accenture zaslala EBRD podnet na podozrenie z konfliktu záujmov. Spoločnosti sa nepozdáva, že dvaja členovia komisie, ktorá rozhodovala o víťazovi tendra na dodávku systému pre SPP, figurujú aj v štatutárnych orgánoch spoločností Datagas a Infogas. Vlastníkom spoločnosti Datagas je podľa zverejnených informácií potenciálny spoluvíťaz tendra, spoločnosť Corinex, a.s. Infogas je dcérskou spoločnosťou SPP.

Prostriedky na vybudovanie systému v hodnote prevyšujúcej 500 mil. Sk získal SPP vydaním eurobondov v roku 1999. Prevažnú časť z nich kúpila EBRD, preto dohliada na korektnosť tendra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS