ČLÁNOK
Situácia na trhoch strednej a východnej Európy sa (ne)mení
24. januára 2001

Vývoj na kapitálových trhoch strednej a východnej Európy sa v posledných rokoch nemení a obchodovanie prebieha podľa jedného scenára. Začiatkom roka nízke ceny akcií stimulujú prílev peňazí na trh. Po ňom stúpajú ceny. Na jar prichádza korekcia a ceny sa stabilizujú. Podobný scenár s očakáva aj v tomto roku, avšak nie je pravdepodobný výrazný prepad cien.

Po zábleskoch optimizmu začiatkom roku, investori vždy nachádzajú príčinu aby „odišli z trhov“ strednej a východnej Európy. Dôkazom toho bol rast stredoeurópskeho indexu CESI v decembri minulého roku o 20%. CESI predstavuje 65 % kapitalizácie všetkých spoločností na burzách vo Varšave, Prahe, Ľubľane, Budapešti a Bratislave.

Analytici viacerých investičných spoločností v súčasnosti tvrdia, že momentálne je najvhodnejší čas pre investície do akcií podnikov v strednej a východnej Európe. „Investujeme teraz, pretože tvrdíme, že v druhom polroku tohto roku bude neskoro,“ povedal pre Wall Street Journal Europe manažér pre riadenia aktív švajčiarskej banky United Bank of Switzeralnd (UBS) Urs Antonioli. UBS investovalo na týchto trhoch 160 mil. USD a predpokladá výnos 10%.

Podobné vyhlásenia má investujúce publikum už za sebou. V prvom štvrťroku minulého roku bola na trhoch podobná nálada. CESI stúpol o 20%. Bubilna technologických akcií znamenala, že do decembra minulého roku CESI oproti marcu klesol o 40%.

Mnohí analytici tvrdia, že na jar tohto roku sa bude situácia vyvíjať iným spôsobom. Vo východnej Európe systematicky klesajú úrokové miery, stabilizuje sa ekonomický rast, pád kurzu USD a nízke ceny akcií vytvárajú predpoklady pre rast kapitálového trhu v tomto regióne. V súvislosti so znížením úrokových mier v Poľsku a Maďarsku sa dá počítať s rastom cien akcií bánk. Ďalším perspektívnym sektorom je farmaceutický priemysel, ktorý rastie najmä vďaka rastu exportu do Ruska a ostatných bývalých štátov ZSSR. Peter Svoboda, analytik Die Erste tvrdí, že zaujímavou príležitosťou pre investorov môžu byť akcie ruských ropných a plynárenských spoločností Gazprom a Lukoil. Jedným z kladných faktorov vývoja na kapitálových troch strednej a východnej Európy je rast objmeu obchodov, Burza cenných papierov v Bratislave ho ešte nepocítila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS