ČLÁNOK
Signály oživovania ekonomiky USA sa očakávajú na konci roka
21. septembra 2001

Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že americká ekonomika by mala vykázať signály oživovania na konci tohto roka aj napriek minulotýždňovým útokom a výraznému útlmu v leteckom priemysle.

Podľa výkonného riaditeľa MMF Horsta Köhlera bude oživovanie svetovej ekonomiky pravdepodobne „o niečo menej výrazné ako sa očakávalo“. Trval však na tom, že sa podarí vyhnúť recesii, a že predpoveď MMF pre svetový ekonomický rast sa nezníži pod hranicu 2,5 %. „Nepochybujeme o tom, že riziká ekonomického útlmu sa zvýšili. Neistota je výraznejšia ako predtým, pričom kľúčový bude vplyv na dôveru, zvlášť na spotrebiteľskú dôveru a na dôveru podnikateľov,“ povedal Köhler. Upozornil, že Európa a Japonsko by sa nemali spoliehať na to, že ekonomický rast v USA povzbudí rast svetovej ekonomiky.

Köhler privítal tohtotýždňové rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) znížiť úrokové sadzby, avšak ako dodal, malo sa urobiť viac, najmä v rámci urýchlenia štrukturálnych reforiem. Köhler apeloval na japonskú vládu, aby uskutočnila ešte agresívnejšie uvoľňovanie monetárnej politiky a začala rázne riešiť problémy s nedobytnými úvermi v bankovom sektore. „Podľa môjho názoru si všetci uvedomujú, že sa skončil čas rokovaní a nastal čas činov,“ dodal Köhler.

Šéf MMF ocenil aj rýchle opatrenia centrálnych bánk, zamerané na podporu finančných trhov v čase znovuotvorenia Wall Street v tomto týždni. Upozornil však na zhoršenie perspektív latinskoamerických krajín následkom útokov v USA, pričom zdôraznil rast problémov predovšetkým v Argentíne a Brazílii. Vyjadril však nádej, že Argentíne sa podarí vyslobodiť z finančnej krízy a že Brazília bude schopná prilákať viac zahraničných investícií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS