ČLÁNOK
Siemens prerušil program internetu cez elektrické vedenie
20. marca 2001

Nemecký strojársky a elektronický koncern Siemens AG ohlásil dočasné prerušenie vývoja svojej novej technológie, ktorá umožňuje pripojenie na internet prostredníctvom káblov elektrickej siete. Dôvodom sú lepšie vyhliadky a príležitosti v oblasti vysokorýchlostných telekomunikačných služieb prostredníctvom telefonickej siete.

Siemens bol jednou z viacerých firiem, ktoré vyvíjali túto „powerline“ technológiu, ktorú plánovali počas nadchádzajúceho leta komerčne prevádzkovať na malých lokálnych trhoch. „Kvôli oneskoreniam regulačných úradov nie je v súčasnosti možné masové zavedenie tejto technológie,“ povedal hovorca Siemensu. Zároveň Siemens zaznamenáva rýchly rast objednávok a predaja vysokorýchlostných ADSL služieb, ktoré poskytujú zákazníkom rýchly a potenciálne nelimitovaný prístup na internet cez pevnú telefónnu sieť. Preto sa podľa hovorcu rozhodli radšej využiť tieto obchodné príležitosti, ako čakať na neistú príležitosť v segmente internetu cez elektrické vedenie. Zároveň však zdôraznil, že Siemens má nové produkty pre elektrickú sieť k dispozícií a je pripravený na neskorší vstup na trh. Ako povedal, pozastavenie prác bolo „politickým rozhodnutím.“

Vyhlásenie Siemensu prišlo deň po tom, ako jeho najväčší partner vo vývoji novej technológie, spoločnosť EnBW oznámila svoj plán vybavenia 7 500 domácností v nemeckom meste Ellwagen touto technológiou už toto leto. Kvôli odchodu Siemensu z tohto projektu však EnBW použije technológiu švajčiarskej skupiny Ascom. Ascom vyhral minulý mesiac objednávku pre svoj systém elektrického vedenia internetu pre najväčšiu nemeckú energetickú spoločnosť RWE.

Analytici však zdôrazňujú, že masové využívanie technológie internetu cez elektrické vedenie potrebuje celoeurópsky štandard, ktorého prijatie je časovo ešte veľmi vzdialené.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS