ČLÁNOK
Shamsudeen Usman chce previesť peniaze z národnej leteckej spoločnost
25. marca 2001

Nigérijská mafia sa objavila na Slovensku v roku 1992. Veľmi zdvorilý list z Nigérie prichádzal nečakane. Objavil sa v pošte firmy, alebo bol adresovaný súkromnej osobe. Pisateľom bol vždy muž s akademickým, alebo ešte lepšie so šľachtickým titulom. Hneď v úvode je list označený ako dôverný a žiada nášho podnikateľa o dovolenie prevodu väčšej finančnej sumy – z Nigérie na jeho bankové konto. V prípade súhlasu ponúka nigérijský princ odmenu.

Urodzený finančník si kladie podmienku. Od svojho potenciálneho partnera žiada poslať podpísaný firemný papier s hlavičkou podniku, firemné obálky, číslo bankového spojenia, telefónne, telexové a faxové čísla firmy a príslušnej banky a mená osôb oprávnených s účtom disponovať. Ponuka získať neuveriteľne ľahko tri alebo päť miliónov USD znie fantasticky, ale lákavo. Náš podnikateľ buď váha, alebo reaguje okamžite. V prvom prípade má šťastie – pozrie sa do Afriky. Na náklady podpísaného pána doktora alebo princa je pozvaný na návštevu Nigérie, alebo krajiny, ktorá s ňou susedí. Obchodné rokovanie prebieha v prepychovej pracovni riaditeľa odboru ministerstva hospodárstva. Výrazom vďaky hostiteľa za úspešne prerokovanú dohodu je pozvanie na týždennú dovolenku.

Podnikateľ sa vracia domov a otvára list od svojho afrického spoločníka. Skupina nigérijských obchodníkov hlási prílet. Hostia prilietajú a s nimi prichádza z nigérijskej peňažnej inštitúcie do príslušnej banky avízo, že na konto nášho podnikateľa bude prevedená veľká peňažná suma. V tej chvíli urobia muži z Afriky zdanlivo nepodstatný návrh. Transakciu treba urýchliť. Stačí zaplatiť malý úplatok vo výške 2% z prevádzanej sumy na účet určitej osoby. Obchod je pri konci, podnikateľ s nápadom ochotne súhlasí a banka mu požadovaných, dajme tomu 200.000 USD, bez problémov požičia. Malá pozornosť okamžite putuje na určené konto v Nemecku, odkiaľ o pár hodín odchádza do ďalšej krajiny, kde sa jeho stopa stráca.

Medzi špecifické podvody nigérijských podvodníkov patrili tzv. podvody s mŕtvym misionárom. Do celého sveta odosielajú listy s oznámením, že zomrel misionár, ktorý bol príbuzným dotyčného a odkázal mu veľký majetok. Nasledujú ďalšie listy a v poslednom pred odoslaním peňazí mu oznámia, že vopred je nutné zaplatiť určité percento z celej sumy, inak peniaze nie je možné odoslať. Kto zaplatí, neuvidí ani svoje peniaze, ani „po misionárovi“ zdedený veľký majetok.

V minulých dňoch do slovenských komerčných bánk nedošli listy, ale elektronická pošta. Kto dal afričanom adresy sa nevie dočkať. Začiatkom deväťdesiatich rokov ponúkali podnikateľom odčerpať peniaze z Nigerian National Petroleum Corporation. Tentoraz ponúka obchod Shamsudeen Usman, viceguvernér Nigerijskej národnej banky. Peniaze by sa mali prevádzať z Federal Airport Authority of Nigeria. Majiteľ bankového účtu by mal dostať 20% zo spomínanej sumy. Na tomto mieste sa rozprávka zo začiatku deväťdesiatich rokov opakuje. Kedysi bola na papieri, tentoraz jej odosielateľ sídli na adrese kdesi v cyberprioestore servera @yahoo.com.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS