ČLÁNOK
Severná aliancia tvrdí, že Usama bín Ladín má úkryt 128 kilometrov východne od Kandaháru
20. novembra 2001

Vojská Talibanu sú aj naďalej obkľúčené v Kundúze na severe Afganistanu, kde sa zároveň obnovili letecké útoky amerických ozbrojených síl.

Bombardéry B-52 včera krúžili nad mestom a vybuchujúce letecké nálože spôsobili sériu masívnych výbuchov, ktoré otriasali Kundúzom a okolitými pohoriami.

Miestny veliteľ Talibanu mulla Dadulláh v rozhovore pre BBC uviedol, že jeho vojaci vrátane zahraničných dobrovoľníkov sú pripravení opustiť Kundúz, avšak iba pri rešpektovaní podmienky, že ich odchod z mesta bude bezpečný a nedôjde k represáliám zo strany Severnej aliancie.

Talibanskí bojovníci stále bránia pozície vo svojej juhoafganskej bašte Kandahár, kde sa paštúnski kmeňoví vodcovia snažia rokovať o „nenásilnom odovzdaní mesta“.

Americké letectvo bombardovalo aj Gardez, južne od Kábulu, iba sedem dní od obsadenia tohto mesta protitalibanskými kmeňovými zoskupeniami. Doteraz nie je zrejmé, z akých dôvodov došlo k bombardovaniu uvedeného teritória.

K ďalšej rozporuplnej situácii došlo včera, kedy americké letecké sily zasiahli budovu špecializovanej agentúry OSN, ktorá sa podieľa na odstraňovaní mín – sedem ľudí zahynulo a traja boli zranení.

Severná aliancia posilňuje svoje zoskupenia a rozmiestňuje ich neďaleko Kundúzu, kde chce začať ofenzívu, ak zlyhajú lokálne rokovania.

Generál Khan uviedol, že Severná aliancia nestanovila presný termín, do ktorého majú vojská Talibanu opustiť Kundúz. Potvrdil však, že ich ústup sa dá očakávať už v priebehu tohto týždňa.

Kundúz je dôležitou spojnicou, ktorá spája severné trasy vedúce do Tadžikistanu a južné smerom do Kábulu.

Voči zahraničným vojskám, ktoré bojujú v súčinnosti s Talibanom, nepodnikne Severná aliancia nijaké represálie, ak sa dobrovoľne vzdajú, ak však budú vzdorovať, zabijeme ich – zdôraznil generál Khan.

Veliteľ Talibanu mulla Dadulláh uviedol, že v zostave jeho vojsk sú stovky Pakistancov, no odmietol prítomnosť Čečencov, prípadne Arabov, ktorí boli údajne pred niekoľkými týždňami prevelení do Kábulu.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Pokračuje medzinárodné úsilie, ktoré sa orientuje na zvolanie konferencie o budúcnosti Afganistanu. Podľa niektorých zdrojov by sa toto fórum mohlo zísť už do konca tohto týždňa

Oficiálne orgány v Uzbekistane robia obštrukcie pri transporte britskej a francúzskej humanitárnej pomoci do Afganistanu

Usama bín Ladín sa má podľa informácií Severnej aliancie skrývať 128 kilometrov východne od Kandaháru

Rozmiestnenie britských ozbrojených síl v Afganistane sa odložilo – malo ísť o niekoľkotisícový kontingent pozemných vojsk. Presný dôvod rozhodnutia britskej vlády nie je do tejto chvíle známy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS