ČLÁNOK
Severná aliancia sa pripravuje na záverečné ťaženie, ktorého cieľom je obsadiť strategické mesto Kundúz
23. novembra 2001

Vzápätí po tom, čo stroskotali rokovania o kapitulácii talibanských jednotiek v obliehanom Kundúze, sa Severná aliancia pripravuje na posledné štádium boja – jeho cieľom je získať definitívnu kontrolu nad týmto strategicky významným mestom.

Americké letectvo pokračovalo aj včera v náletoch na Kundúz, Taliban opätoval paľbu, ktorá bola namierená proti jednotkám Severnej aliancie.

Pozície Talibanu boli narušené aj v oblasti mesta Chanabád, západne od Kundúzu, kde zaútočili tanky Severnej aliancie a americké bombardéry B-52.

Najnovšie správy hovoria o tom, že definitívny termín kapitulácie Talibanu v Kundúze sa posunul zo včerajška na nedeľu.

Britská Sky News však priniesla zábery, z ktorých je evidentné, že stovky bojovníkov talibanských milícií už zložili zbrane.

Zhruba 10 000 zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú po boku s Talibanom, sa ale odmietajú vzdať bez boja. Medzi nimi je aj 1 000 bojovníkov teroristického zoskupenia Al-Kajdá.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Britský minister zahraničných vecí Jack Straw navštívil iránske hlavné mesto Teherán, kde rokuje o budúcnosti Afganistanu

Fórum, ktoré je zamerané na problematiku konštituovania dočasnej vlády v Afganistane, sa uskutoční v pondelok. Rokovania sa presunú z Berlína do Bonnu. Včera to oznámilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí

Americký minister obrany Donald Rumsfeld v rozhovore pre televíznu spoločnosť CBC uviedol, že je pravdepodobnejšia smrť Usama bín Ladína, a nie jeho zatknutie a vydanie spravodlivosti

Americký prezident George Bush zdôraznil, že členovia Al-Kajdá budú spravodlivo potrestaní a boj proti terorizmu sa v Afganistane iba začína.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS