ČLÁNOK
Severná aliancia postupuje smerom na strategicky významné mesto Mazar-e-Šarif
8. novembra 2001

Afganské opozičné zoskupenie Severná aliancia postupuje smerom na Mazar-e-Šarif. Jej vojská obsadili oblasť Šolgera, ktorá je zhruba 60 kilometrov juhovýchodne od tohto strategicky významného mesta. Včera večer bola k dispozícii informácia, že vojská Severnej aliancie sú menej ako 20 kilometrov od Mazar-e-Šarif. Tomuto vývoju dopomohli silné americké nálety, ktoré oslabili obranu Talibanu.

Po týždni prudkých bojov obsadila aliancia aj tri dediny južne od Šolgery.

Oficiálni predstavitelia Talibanu vo vyhlásení pre francúzsku agentúru AFP uviedli, že sa pripravujú na masívny protiútok.

Vojenské úspechy Severnej aliancie hodnotia americkí predstavitelia zatiaľ veľmi opatrne. Podľa BBC je teraz kľúčovou otázkou, či Severná aliancia udrží vybojované územie. Neďaleko od Mazar-e-Šarif bola totiž už pred dvoma týždňami, musela sa však stiahnuť, pretože nemala dostatok munície.

V každom prípade je toto mesto strategicky významné, lebo je dôležitou spojnicou so susedným Uzbekistanom a zároveň „mostom“, po ktorom by mohli americké ozbrojené sily dostávať pohonné hmoty a výzbroj.

Americké bombardéry včera zaútočili aj na pozície Talibanu neďaleko od hraníc s Tadžikistanom.

Ostreľovali aj teritórium severne od Kábulu, bomby dopadli aj na Kandahár.

Minister obrany Spojených štátov Donald Rumsfeld včera uviedol, že letecké sily podnikajú každý deň až 120 útokov na talibanské ciele a ich efektívnosť sa výrazne zvyšuje, pretože majú presné informácie o pozíciách Talibanu od amerických špeciálnych pozemných jednotiek.

Taliban pokračuje v represáliách voči predstaviteľom opozície. Zajal a popravil synovca Abdula Haqa Izzatulláha, ktorý v októbri spoločne s Haqom prenikol na afganské územie, aby organizovali povstanie paštúnskych kmeňov proti Talibanu.

Abdula Haqa popravili počas uplynulého týždňa, uviedla agentúra Reuters.

Spojené štáty podporujú aj ďalšieho vodcu opozičných síl Hamida Karzaia, ktorý získal od USA zásoby i muníciu a počas uplynulého víkendu bol v Pakistane na konzultáciách s americkými vojenskými činiteľmi.

Napriek postupu Severnej aliancie vyzval minister zahraničných vecí tohto zoskupenia Abdulláh Abdulláh Spojené štáty, aby ešte viac koordinovali svoje letecké nálety s aktivitami vojenských zložiek opozície. Takáto koordinácia bude nevyhnutná najmä v čase masívnejšej ofenzívy.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:

Francúzsky prezident Jacques Chirac potvrdil, že Organizácia spojených národov zvolá medzinárodnú konferenciu o humanitárnej pomoci afganským obyvateľom. Pred nadchádzajúcou zimou je v bezprostrednom ohrození života 100 000 detí v Afganistane

Pakistanský prezident Pervez Mušaraf absolvoval bleskovú návštevu v Teheráne. O afganskom konflikte bude rokovať aj v Európe a v USA

Britský premiér Tony Blair zdôraznil, že Taliban je fakticky prepojený s teroristickou sieťou Al-Kajdá.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS